Проучване не препоръчва употребата на нискодозов аспирин при първичната превенция на сърдечносъдови инциденти 01 септември 2009
Употребата на нискодозов аспирин в първичната превенция на сърдечносъдови инциденти при здрави лица с асимптоматична атеросклероза не се препоръчва към настоящия момент. Това сочи проучване, представено на кардиологичния конгрес на Европейското кардиологично дружество в Барселона.
В рандомизирано проучване, включващо 3350 високорискови пациенти с нисък глезенно-брахиален индекс (ABI < 0.95), аспирин 100 мг нямал никакъв ефект при намаляването на инцидентите в сравнение с плацебо, като за сметка на това бил свързан с повишен риск сериозна хеморагия.
Резултатите на настоящото проучване противоречат с тези на ATT проучването, публикувано по-рано тази година в Lancet. То установи 12% намаление в относителния риск от сериозни сърдечносъдови инциденти, главно намаляване на честотата на нефатални инфаркти на миокарда.
Попитан от heartwire какво тогава да се използва за първична превенция на сърдечносъдови инциденти при лица с асимптоматична атеросклероза, щом като аспирин е неефективен, представящият проучването д-р Fowkes отговаря, че най-разумно е на тези лица да се даде статин.
Д-р Patrono (Catholic University School of Medicine, Италия) смята, че проучването е твърде слабо (твърде малко участници). Друга причина за негативните резултати от това проучване може да се крие във факта, че при периферната артериална болест, независимо дали е симптоматично проявена, тромбоцитната активация става по-зависима от АТФ отколкото от тромбоксановото освобождаване.