Начало
НачалоЗдравни новиниSEPIA-ACS1 TIMI 42: Смесени резултати за otamixaban при остър коронарен синдром
SEPIA-ACS1 TIMI 42: Смесени резултати за otamixaban при остър коронарен синдром 30 август 2009

Средните дози от новия интравенозен директен инхибитор на фактор Xa otamixaban (Sanofi-Aventis) дават обещаващи резултати във фаза 2 проучването SEPIA-ACS1 TIMI 42, включващо високорискови пациенти с не-ST-елевационен остър коронарен синдром. Тези дози били свързани с тенденция към по-малко исхемични инциденти и сходна честота на хеморагични усложнения в сравнение с нефракциониран хепарин + eptifibatide.

Според авторите, otamixaban има предимството, че е обратим, с почти незабавно начало на действие след болус и кратък полуживот. Всичко това предоставя бърза on-off антикоагулантна активност, което е желана характеристика при инвазивното третиране на острия коронарен синдром. Препаратът се екскретира главно чрез билиарната система, което означава, че не е необходима корекция на дозата при бъбречна недостатъчност. Предишно фаза 2 проучване (SEPIA-PCI) установи, че средните дози otamixaban (0.12 и 0.16 mg/kg/h) са свързани с по-малка честота на исхемични инциденти и сходна честота на кървене в сравнение с хепарин при пациенти, подлежащи на неспешна перкутанна коронарна интервенция. Настоящото проучване било проведено с цел да се установи коя доза е най-подходяща при пациенти с високорисков не-ST-елевационен остър коронарен синдром.

Проучването включвало 3241 пациенти, рандомизирани на една от пет поддържащи дози otamixaban (всички приложени с 0.08 mg/kg болус) контрола с нефракциониран хепарин + eptifibatide. 63% от пациентите претърпели перкутанна коронарна интервенция, а 4% байпас графтинг. Средната продължителност на терапията с otamixaban или хепарин била 5 часа, а с eptifibatide или плацебо - 21 часа. Набирането на пациенти в групата с най-ниска доза било прекратено поради липсата на клинични сведения за антикоагулантен ефект.

Резултатите били сходни с тези на SEPIA PCI: средните дози били свързани с най-добрия баланс между безопасност и ефективност - с 40% намаление на смъртността и исхемичните усложнения в сравнение с heparin + eptifibatide и сходна честота на кървене. По-ниските дози били свързани с повишена честота на тромботични усложнения, а по-високите - с повишена честота на сериозни хеморагии в сравнение с heparin + eptifibatide. Така otamixaban, приложен болус 0.080 мг/кг, последван от инфузия на 0.1 до 0.14 мг/кг/ч е най-добрият избор за бъдещите проучвания.

Otamixaban ще има доста солидна конкуренция, тъй като на пазара има доста алтернативни антикоагуланти, които не са изследвани при NSTE-ACS пациенти, вкл. enoxaparin, bivalirudin, fondaparinux.

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator