Лечението на пациенти с остър коронарен синдром (ОКС) с новия орален антитромбоцитен препарат ticagrelor (AstraZeneca) води до значително намаляване на сърдечносъдовата смърт в сравнение с clopidogrel (Plavix, Bristol-Myers Squibb/Sanofi-Aventis), сочат резултатите на проучването Platelet Inhibition and Patient Outcomes (PLATO), представено на Кардиологичния конгрес в Барселона, организиран от Европейското дружество по кардиология (ESC).
За разлика от clopidogrel и другия антитромбоцитен препарат prasugrel (Effient; Lilly/Daiichi), който бе одобрен наскоро, ticagrelor не е тиенопиридин, а уникалният момент в механизма му на действие е неговата обратимост. В проучването не било отчетено повишение в честотата на сериозно кървене спрямо clopidogrel. За сметка на това prasugrel e свързан с значително по-голям риск от сериозно кървене в сравнение с clopidogrel, което е и един от главните недостатъци на prasigrel.
Ticagrelor бил свързан със значително по-висока честота на диспнея в сравнение с clopidogrel, нещо, което бе наблюдавано в по-ранни фаза 2 проучвания с новия препарат. Били отчетени и други странични ефекти: брадиаритмия, повишение на пикочната киселина и креатинина - по-чести при ticagrelor пациентите. Дозирането нa ticagrelor също се различава - 2 пъти дневно срещу веднъж дневно при clopidogrel.
PLATO включвало 18624 пациенти, хоспитализирани по повод ОКС с или без ST-сегментна елевация. Те били рандомизирани на ticagrelor (180-мг натоварваща доза, 90 мг два пъти дневно след това) и clopidogrel (300 до 600 mg натоварваща доза, 75 мг след това) в продължение на една година. Пациентите били третирани и с аспирин в дози между 75 и 100 мг (с изключение на тези, които не понасят препарата).
На 12-я месец, главният краен резултат, дефиниран като смърт, следствие на васкуларни причини, инфаркт на миокарда или инсулт, се наблюдавал при 9.8% от пациентите, третирани с ticgrelor, в сравнение с 11.7% от лекуваните с clopidogrel (hazard ratio 0.84, p<.001). Предефинираните вторични крайни резултати били постигнати от значително по-малък брой пациенти от ticagrelor групата. Не била отчетена значителна разлика в риска от инсулт между двете групи.
Нямало и значителна разлика в честотата на сериозно кървене - 11.6% ticagrelor срещу 11.2% clopidogrel. Ticagrelor бил свързан с по-висока честота на сериозно кървене, несвързано с байпас операцията, вкл. повече случаи на фатална интракраниална хеморагия, но по-малко фатални хеморагии от друг вид.
Ticagrelor - потенциален blockbusterКато потенциален конкурент в областта на антитромбоцитните препарати, ticagrelor е потенциален blockbuster препарат. Миналата година clopidogrel бе втория по приходи препарат с над 8 млрд. долари. Въпреки това, генерични версии вече са достъпни в Европа, а след няколко години - и в САЩ, което ще направи надпреварата по-трудна. Има редица пациенти, които не се повлияват от clopidogrel - именно тази популация най-вероятно ще представляват първоначалния пазар на новите антитромбоцитни препарати като prasugrel и ticagrelor.
След като по-рано тази година бе оповестено, че резултатите на PLATO са положителни, от AsrtaZeneca съобщиха, че ще предложат препарата си за одобрение през последното тримесечие на тази година.
Наличието на три антагонизиращи АДФ рецепторите препарата ще направи възможно персонализирането на антитромбоцитната терапия. Ticagrelor ще бъде предпочитан при пациенти с неясна коронарна анатомия и при които е възможно провеждането на бъдеща байпас пластика. Ако при пациент, приемащ prasugrel или clopidogrel се нуждае от елективна операция, би било разумно смяната към ticagrelor 5 до 7 дни преди операцията, обяснява д-р Albert Schömig (Deutsches Herzzentrum, Мюнхен, Германия).
Ticagrelor не трябва да се употребява при пациенти с история на инсулт или транзиентна исхемична атака, както и при пациентите с повишен риск от кървене. Няма да бъде препоръчително и прилагането на препарата при пациенти с ХОББ, хиперурикемия, бъбречна недостатъчност, брадиаритмии, незащитени от пейсмейкъри, претърпян синкоп.