Начало
НачалоЗдравни новиниПрепарати срещу хипертония може би са ефективни при множествена склероза
Препарати срещу хипертония може би са ефективни при множествена склероза 19 август 2009

Предишни проучвания накараха учени да подозират, че инхибиторите на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE) играят роля при лечението на автоимунни заболявания, особено множествена склероза. В ново проучване, публикувано в Proceedings of the National Academy of Sciences тези свойства на lisinopril са изследвани в животински модел.

"Третирайки мишки с lisinopril в стандартни дози, успяхме да реверсираме парализата. Кой си е представял, че ангиотензиновата система играе толкова важна роля във възпалението в рамките на нервната система.", обяснява главният автор - Lawrence Steinman от Станфордския университет.

Резултатите от това проучване имат сериозно социално значение. Ако се окаже, че пациентите МС биха могли да бъдат лекувани с lisinopril на цена, равняваща се на 1% от стойността на лечението с natalizumab (Tysabri, Elan Pharmaceuticals), то значително повече пациенти ще получат адекватна терапия на значително по-ниска цена, твърди проф. Feldmann, имунолог в Кралския Колеж Лондон, който е запознат, но не е участвал в проучването.

Авторите изследвали МС лезии от мозъчни проби на аутопсирани пациенти. Използвайки молекулярни детекционни методи, те установили значително понивешни нива на ангиотензинови рецептори и ангиотензин продуциращ ензим, който бива блокиран от lizinopril.

След това, учените изследвали мишки, третирани с химикал, индуциращ мозъчни лезии, сходни на тези при МС. Преди имунизацията, мишките получили lisinopril в дози, еквивалентни на предписваните у човек. Третираните с препарата мишки не развили парализа, която е характерна за заболяването. Най-вълнуващото било, че след като мишките с напълно развита симптоматика били третирани с lisinopril, последвала регресия на парализата.

Било установено, че lisinopril намалява редица молекулярни измерители на възпалението, съпътстващо множествената склероза при хората. Препаратът не довел до инхибиране на общата имунна компетентност при мишките.

Д-р Steinman обяснява, че lisinopril води до пролиферация на регулаторни Т-клетки. Много е вероятно именно тази пролиферация да е ключов компонент на защитата, осигурявана от препарата. Инфузията на регулаторни Т-клетки от мишки, третирани с lisinopril, била достатъчна за превенция и реверсиране на болестния процес при нелекувани мишки.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator