Начало
НачалоЗдравни новиниГенетичен вариант е свързан с по-голям успех на анти-хепатит С терапията
Генетичен вариант е свързан с по-голям успех на анти-хепатит С терапията 21 август 2009

Учени идентифицииаха генетичен вариант, който донякъде обяснява различната честота на излекуване на хроничния хепатит С между бялата и негроидната раса. Благоприятният генотип, който е свързан с два пъти по-добър отговор към терапията, е по-чест у бялата популация и допринася за около 1/2 от разликата в ефикасността на антихепатитната терапия при двете етнически групи.

Касае се за единичен нуклеотиден полиморфизъм (SNP), установен в геномно проучване, включващо над 1600 американци с хроничен хепатит С. Повечето пациенти били взети от друго проучване, сравняващо ефикасността на терапевтични режими, включващи peginterferon-α-2b (PegIFN-α-2b) и PegIFN-α-2a в комбинация с рибавирин.

Бил идентифициран rs12979860 - SNP на хромозома 19 близо до IL28B - генът, кодиращ interferon-λ-3. Този полиморфизъм бил свързан с по-голяма честота на продължителен вирусологичен отговор (SVR). Във всяка група, най-голям процент SVR се наблюдавал при генотип CC, SVR бил умерен по-честота при генотип CT и най-нисък по честота при генотип TT. При 80% от пациентите с благоприятен генотип се наблюдавало изчистване на вируса. Този процент при неблагоприятния генотип бил 30%.

Тези резултати предлагат обяснение на факта, че пациентите с източноазиатски произход имат по-висока честота на SVR в сравнение с бялата раса, тъй като С-алелът е по-чест в източноазиатските популации. СС генотипът е значително по-чест при кавказките популации отколкото при африканските и това обяснява голяма част от разликата в терапевтичния отговор, наблюдавана между двете групи, обясняват авторите на проучването.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator