Китайската билка
Hook F (TwHF) е по-ефективна от sulfasalazine при терапията на ревматоиден артрит, се посочва в статия, публикувана в
Annals of Internal Medicine.
Механизмът на действие не е напълно изяснен, но най-вероятно е различен от този на използваните към настоящия момент медикамент. Въпреки че понастоящем няма стандартизирана формулировка на въпросната билка, последната има потенциал да стане допълнение към утвърдените терапевтични режими при РА, смятат авторите на статията.
Те сравнили ефективността на TwHF екстракт с тази на sulfasalazine в 24-седмично проучване, включващо 121 пациенти с активен ревматоиден артрит, на които било позволено да продължат приема на орален преднизон или нестероидни противовъзпалителни средства, но не и на болест-модифициращи антиревматични препарати.
Значително по-голям процент пациенти от TwHF групата (67.57%) отколкото в sulfasalazinе рамото (36.00%) постигнали поне 20% подобрение в активността на заболяването, дефинирано чрез ACR 20. Подобни разлики били отчетени и при ACR50 и ACR70 отгворите. Средното подобрение в DAS28 било по-голямо в TwHF групата (2.40 точки срещу 1.50 точки в sulfasalazine групата.
При TwHF групата била отчетена по-слабо изразена радиографична прогресия и по-ниски стойности на интерлевкин 6 и ревматоиден фактор.
Нежелани реакции били наблюдавани със сходна честота при двете групи, но умерените до тежки такива били по-чести в sulfasalazine групата, обясняват авторите. Те смятат за наложително провеждането на проучване, сравняващо TwHF с methotrexate. Имайки предвид евентуално различния механизъм на действие на двата препарата, би могло да се предположи, че комбинирането им би имало синергично действие.
Тъй като TwHF е растителен екстракт, то билката би била евтина терапевтична опция в страни, където пациентите не могат да си позволят скъпите биологични терапии. Разнищването на механизма на действие на TwHF при РА би могло да даде основата за разработване на нови класове анти-РА препрати, се посочва като заключение в статията.
www.doctorbg.com