Пробиотиците може би са ефективни при настинка и грипоподобни симптоми при деца 11 август 2009
Пробиотиците може да са ефективни като профилактична мярка срещу настинка и грипоподобни симптоми при деца, сочат резултатите на двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, публикувано в
Pediatrics.
Пробиотиците отдавна са обект на много проучвания при редица заболявания, но малко се знае за ползите им като профилактичен агент при здрави индивиди. Настоящото проучване предоставя нова информация, подкрепяща употребата на пробиотици като профилактика срещу настинка и грипоподобни състояния, обясняват авторите.
Авторите анализирали данни от 326 деца, 104 от които били рандомизирани на плацебо, 110 - на
Lactobacillus acidophilus NCFM, а 112 - на 112 to
L acidophilus NCFM +
Bifidobacterium animalis subsp
lactis Bi-07. Профилактичната терапия била прилагана два пъти дневно в продължение на 6 месеца.
Сравнени с плацебо групата, групите третирани с монощамни и комбинирани пробиотици, имали по-добри клинични резултати. Честотата на треска била 53% по-ниска при монощамните и 72.7% при комбинираните пробиотици; честотата на кашлица била по-ниска със съотв. 41.4% и 62.1%, а тази на ринорея - с 28.2% и 58.8%.
Продължителността на треската, кашлицата и ринореята била с 32% по-кратка при монощамния пробиотик срещу плацебо и 48% при комбинирания пробиотик.
Всекидневния прием на пробиотици в продължение на 6 месеца е безопасен и ефективен начин за предпазване от треска, кашлица и ринорея при деца от 3 до 5-годишна възраст, обобщават авторите. Не били отчетени странични ефекти, свързани с пробиотичната употреба.
www.doctorbg.com