Начало
НачалоЗдравни новиниПациентите с колоректален карцином, приемащи аспирин, живеят по-дълго
Пациентите с колоректален карцином, приемащи аспирин, живеят по-дълго 11 август 2009

Редовният прием на аспирин изглежда подобрява преживяемостта при пациенти с неметастатичен колоректален карцином, особено при тумори, свръхескпресиращи циклооксигеназа (COX) - 2.

Според статията, публикувана в JAMA, редовната употреба на аспирин след поставянето на диагноза колоректален карцином е свързана със значително намаляване на специфичната колоректална ракова смъртност, както и на общата смъртност.

Общата 5-годишна преживяемост при пациентите, приемащи аспирин, била 88%, докато при неприемащите тя била 83%. Съответната преживяемост на десетата година била 74% и 69%.

Влиянието на аспирина върху преживяемостта била отчетена сред всички стадии на заболяването. Отделен анализ установил, че употребата на аспирин при колоректален рак II и III стадий води до намаляване на общата и специфичната ракова смъртност с 18% и 28%.

Обратната връзка между аспириновата употреба и понижения риск от раковоспецифична смърт била най-силна сред лицата с първични тумори, свръхекспресиращи COX-2 (HR 0.39 срещу HR 1.22 при туморите със слаба или липсваща експресия.

Възможно е и други COX-2 инхибитори да имат подобен ефект. Тъй като този ефект е свързан с инхибицията на СОХ-2, много е вероятно и celecoxib да има сходно действие, но не е ясно дали то би било в същата степен. И двата агента (аспирин и celecoxib) си имат странични ефекти, които трябва да бъдат взети предвид. Аспирин е свързан с гастроинтестинално дразнене и кървене, а селективните COX-2 инхибитори като rofecoxib и celecoxib - с кардиоваскуларна токсичност.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator