Кардиопулмоналният байпас при поставянето на коронарен байпас не води до късен когнитивен дефицит 07 август 2009
Използването на кардипулмонален байпас (CPB) по време на хирургичната интервенция за поставяне на коронарен байпас (CABG) не е свързано с появата на къдни когнитивни увреждания у пациентите. Все повече сведения се събират, подкрепящи хипотезата, че самото васкуларно заболяване стои в основата на когнитивния упадък.
Няколко нови проучвания сочат, че неизползването на CPB не води до по-добри когнитивни резултати по време на проследяването, а проспективно лонгитудинално проучване с няколко контролни групи проучване сочи, че умственият упадък е свързан по-скоро с васкуларното заболяване, а не с използването на определен терапевтичен подход. Загубата на когнитивна функция била значително по-голяма при трите групи със сърдечносъдови рискови фактори отколкото при четвъртата група без кардиоваскуларен риск.
Липсата на медицинско доказателство за клинично значима разлика между CPB CABG, не-CPB CABG и нехирургично третираните пациенти [в контекста на когнитивната функция] сочи, че изборът на лечебна стратегия за коронарната болест на сърцето не повлиява дългосрочните умствени способности на пациентите, обобщават авторите.
www.doctorbg.com