Дългодействащите бета-2 агонисти нямат значими противовъзаплителни свойства 03 август 2009
Дългодейтващите бета-2 агонисти (LABA) нямат клинично значими противовъзпалителни свойства при пациенти с астма, сочи статия, публикувана в
Chest.
Лекари от St. Joseph's Healthcare и McMaster University, Канада провели мета-анализ на 32 проучвания, включващи 1105 пациенти. Целта на анализа била да се установи дали LABA имат противовъзпалителни свойства в сравнение с плацебо и дали добавянето им към кортикостероиди е свързано с допълнителни противовъзпалителни ефекти.
Анализът се базира на факта, че добавянето на LABA към кортикостероидната терапия води до подобряване на клиничните резултати в сравнение със само повишаване на кортикостероидните дози.
Въпреки че LABA водят до понижаване на албуминовите нива (маркер за микроваскуларен пермеабилитет) в бронхоалвеоларната лаважна течност и до намаляване на неутрофилите в храчката, не били отчетени ефекти върху IL-2 медиацията, нито и върху който и да е възпалителен маркер в компартментите на дихателната система.
Добавянето на LABA към инхалаторен кортикостероид не било свързано с някакъв адитивен противовъзпалителен ефект върху серумния еозинофилен катионен протеин (ECP), спутумния ECP, и еозинофилите в храчката. Употребата на LABA не била свързана с намаление на издишания азотен оксид.
Тези обзор и мета-анализ сочат, че дългодействащите бета-2 агонисти имат клинично незначими противовъзпалителни свойства в дихателните пътища. Все пак LABA понижават серумните еозинофили и серумните нива на IL-4 при деца, обобщават авторите.
www.doctorbg.com