Водещ в раковите проучвания екип учени обяви, че солариумът е много сериозна опасност за здравето. От Международната агенция по ракови изследвания (IARC) към Световната здравна организация пък преместиха солариумите в нова категория: канцерогенна за хората. Досега леглата за изкуствен тен бяха класифицирани като "вероятно канцерогенни за хората".
В интервю за WebMD, д-р Vincent Cogliano от IARC смята, че събраните доказателства, свързващи изкуствения тен със смъртоносния кожен меланом, са достатъчни и неопровержими. Проучванията, проведени през последното десетилетие, предоставят множество доказателства, че наред с прякото излагане на слънчева светлина, излагането на UV лъчите в солариума е основен рисков фактор за този вид рак. Според Cogliano, хората неправилно считат добрия тен като символ на добро здраве, а всъщност тенът е признак на увреждане на кожата.
Cogliano каза още, че още миналия месец водещи учени от IARC са се събрали с цел обзор на всички проучвания относно ролята на UV-лъчите в патогенезата на кожния меланом. Било установено, че и трите вида ултравиолетови лъчи - UVA, UVB и UVС, предизвикват рак в животински модели. Това е важно откритие, тъй като всички производители на солариумна техника твърдят, че технологията им е безопасна, тъй като лампите излъчват повече UBA радиация в сравнение с UVB.
Новият доклад обаче опровергава това становище - UBA са опасни и такова лъчение трябва да се избягва, тъй като то е клас 1 канцероген. Експертите се позовават и на собствено проучване, публикувано през 2006 г., което установи, че излагането на солариум преди 30-годишна възраст е свързано със 75% увеличение на риска от меланом.Отделно проучване, публикувано миналия юли от NIH, пък установи, че честотата на меланом сред младите жени се утроила между 1973 и 2004 г.
Още през началото на 90-те години на миналия век се наблюдава драматично увеличение на меланомните лезии, което накара учени да стигнат до заключението, че излагането на UV лъчи може би играе основна роля.
www.doctorbg.com