Колоноскопията е е по-ефективна от капсулната ендоскопия в идентифицирането на лезии в гастроинтестиналния тракт 16 юли 2009
Една от последните новости на гастроентерологията е миникамера, която се поглъща под формата на капсула. Миникамерата позволява визуализацията на дебелочревната мукоза и по мнение на експерти - ще има важно значение в скрининга за колоректален рак. Въпреки тези позитивни аспекти, миникамерата има и редица недостатъци, един от които е ниската чувствителност при детекцията на дебелочревени полипи и малигнени процеси спрямо тази на колоноскопията.
Това сочи проучване върхи ендоскопската капсула PillCam, публикувано в
New England Journal of Medicine. Много пациенти не желаят да бъдат подлагани на колоноскопия, поради дискомфорта и притеснението, свързани с процедурата. Може би на този факт се дължи големият ентусиазъм относно миникамерата, която от своя страна е минимално инвазивна.
В настоящото проучване, включващо 320 пациенти със заподозряно или диагностицирано дебелочревно заболяване, чувствителността и специфичността на капсулната ендоскопия в детекцията на полипи с размер над 6 мм били съотв. 64% и 84%.
Капсулният ендоскоп не е одобрен от FDA за употреба в дебелото черво, а само в тънкото и дори и да бъде одобрен за тази индикация, то неговата употреба би била най-уместна при лица, нежелаещи да се подложат на колоноскопия, както и при пациенти с висок риск от усложнения след евентуална колоноскопия. Най-вероятно капсулната миникамера няма да измести конвенционалната колоноскопия в скоро бъдеще, се посочва в редакционна статия.
www.doctorbg.com