Famotidine - ефективен в превенцията на пептични язви и езофагит при пациенти, приемащи нискодозов аспирин 13 юли 2009
Famotidine е ефективен в превенцията на стомашни и дуоденални язви, ерозивен езофагит при пациенти, приемащи нискодозов аспирин за съдова протекция. Това сочат резултатите на проучването
FAMOUS, публикувано в
The Lancet.
Нискодозовият аспирин е измежду най-изписваните препарати в световен мащаб. Той се продава като OTC продукт и се изписва поради антитромботичните си свойства при сърдечно- и мозъчносъдови заболявания, както и при захарен диабет. Въпреки многобройните ползи, през последните години се наблюдава нарастване на честотата на сериозни горни гастроинтестинални усложнения при пациентите, приемащи аспирин. Едни от най-сериозните усложнения са: кървене от язва, перфорация, а понякога - и смърт.
Въпреки че инхибиторите на протонната помпа са доказано ефективни в лечението и превенция на язви, свързани с употребата на аспирин и нестероидни противовъзпалителни средства, тези препарати имат и редица минуси: цена, безопасност, риск от взаимодействие с clopidogrel, който често се предписва успоредно с аспирин.
Famotidine е H2-рецепторен блокер, за който бе доказано, че е ефективен в превенцията и заздравяването на язви при пациенти, приемащи NSAID. Целта на настоящото проучване е да се установи ефикасността на препарата в превенцията на улцерации и езофагит при пациенти, приемащи нискодозов аспирин.
Били включени пациенти на възраст над 18 години, приемащи нискодозов аспирин (75-325 mg/ден). 404 пациенти без базови данни за язви или ерозивен езофагит на ендоскопско изследване били рандомизирани на famotidine 20-mg два пъти дневно (n=204) или на плацебо (n=200).
Крайният главен резултат бил появата на нови язви > 3 мм в стомаха/дуоденума или ерозивен езофагит на последното ендоскопско изследване на 12-та седмица след рандомизацията.
В края на проучването нови язви или ерозивен гастрит се развили при значително по-малко пациенти от famotidine групата - 5.4% срещу 32.5%. Стомашни язви били идентифицирани при само 7 (3.4%) пациенти от активната група срещу 30 (15%) от плацебо групата. Дуоденални язви били регистрирани само при 1 пациент (0.5%) от famotidine групата срещу 17 (8.5%) от плацебо групата. Съответните проценти за ерозивния езофагит били 4.4% срещу 19%.
В отделен анализ на пациенти с развили се пептични язви, инфекция с Helicobacter pylori била открита при 42.1% от лицата в плацебо групата и при нито един пациент от лекуваните с famotidine.
При изследване за евентуално взаимодействие между famotidine и clopidogrel било установено, че едновременният прием на двата препарата не повишава нежеланите реакции.
Според авторите, новите резултати разширяват терапевтичните опции за превенция на гастроинтестинален кръвоизлив при пациенти, нуждаещи се от васкуларна протекция.
www.doctorbg.com