Повлияването на mTOR сигналните механизми с орален rapamycin води до повишаване на продължителността на живота при мишки, дори и след започване на препарата в късните етапи от живота, докладват учени в
Nature.
Инхибицията на TOR сигнализирането чрез генетични или фармакологични интервенции удължава продължителността на живота на безгръбначни, вкл. някои гъби, нематоди и плодови мухи, обясняват авторите. За да установят ефектите на TOR инхибицията върху бозайници, авторите експериментирали с генетично хетерогенни мишки. Те били третирани или с плацебо или с микроинкапсулован rapamycin. Животните били на възраст 600 дни, отговаряща на 60 години у човек.
Авторите сравнили дела на живите мишки от всяка група, след като 90% от референтната популация загинала: 4.8% от контролните женски мишки и 21.5% от rapamycin третираните женски били все още живи; при мъжкият пол съответните проценти били 5.90 и 20.2%.
Било установено, че rapamycin , въпреки че забавя смъртта, не променя причината за нея. Във втори експеримент учените започнали прилагането на rapamycin на възраст 270 дни. Препаратът довел до намаляване на смъртността в средна възраст.
www.doctorbg.com