Спасителна PCI - най-добрият избор след неуспешна тромболиза 09 юли 2009
Спасителната ангиопластика е по-добра от консервативната терапия и повторната тромболиза при пациенти с инфаркт на миокарда, третирани с тромболиза като първоначална реперфузионна терапия, докладват австралийски и британски лекари в
Journal of the American College of Cardiology.
Авторите отбелязват, че перкутанната коронарна интервенция (PCI) вече предпочитаната опция за лечение на пациенти с ST-елевационен инфаркт на миокарда. Въпреки това, поради различни причини, тромболизата все още се използва като терапия от първа линия при около 1/3 от пациентите. Дори и след тромболизата при 40% от тази група се наблюдава недостатъчен кръвен ток в засегнатите съдове.
С цел установяване на най-ефективния подход за повторно лечение, авторите анализирали данни на 427 такива пациенти, рандомизирани на повторна тромболиза, консервативна терапия или спасителна PCI.
На първата година преживяемостта без инциденти била 81.5% при PCI групата, 64.1% при повторна тромболиза и 67.5% при консервативна терапия. След проследяване от средно 4.4 години HR за смърт при PCI групата спрямо повторната тромболиза било 0.41, а спрямо консервативната терапия - 0.43.
В придружаваща редакционна статия един от авторите й коментира: ако се направи грешка и пациент с остър миокарден инфаркт се лекува с тромболиза вместо с PCI, то поне не трябва да се допуска втора, лишавайки пациентите от продължителните ползи на спасителната ангиопластика.
"Всъщност, всички третирани с тромболиза STEMI пациенти трябва да бъдат подложени възможно най-бързо на коронарна ангиография с цел идентифициране и лекуване на честите неуспешни случаи [на тромболиза]."
www.doctorbg.com