Експерименталният агент masitinib може би има ефективност при пациенти с ревматоиден артрит, неподдаващи се на терапия с други медикаменти, сочи ново проучване, публикувано в
Arthritis Research & Therapy.
То включвало 40 пациенти с ревматоиден артрит, неадекватно повлияли се от други РА препарати. Пациентите били третирани с различни дози орален masitinib в продължение на 12 седмици. На лицата с подобрение на симптомите било предложено удължаване на терапията.
Таргетните клетки на masitinib са мастоцитите. Целта е прекъсване на верижната реакция, включваща възпалителни субстанции, потенциално оказващи влияние върху РА. Изследват се и противораковите способности на новия агент.
1/2 от пациентите докладвали за облекчение на симптомите по време на проучването, но почти всички - 95% имали странични ефекти, повечето от които били леки до умерени: обриви, отоци, гадене и диария.
4 пациенти имали тежки нежелани реакции - обрив, пневмония, натрупване на течности в околобелодробните райони, изостряния на РА, като 37% прекъснали проучването поради страничните ефекти. Последните били най-чести през първия месец от терапията, като авторите смятат, че препаратът има "благоприятен" профил на безопасност в контекста на дългосрочното лечение. В момента тяхната работа е съсредоточена върху определяне на оптималната доза, която би била ефективна, но лимитираща страничните ефекти.
www.doctorbg.com