PARP инхибиторите - нова посока в лечението на раковите заболявания 26 юни 2009
Ранни резултати на проучвания сред пациенти с рак на гърдата сочат, че нов клас препарати, инхибиращи PARP - поли (аденозин-дифосфат-рибоза) полимеразата, предизвикаха изключително вълнение сред клиничните среди.
Големият ентусиазъм се базира на проучване във фаза 1 с PARP-1-инхибитора olaparib (AstraZeneca), публикуван в
New England Journal of Medicine, който сочи, че агентът има антитуморна активност при рак на гърдата, яйчниците и простата, свързан с BRCA1 и BRCA2 мутации.
Значителен ентусиазъм се наблюдава и на скорошната среща на Американското дружество по Клинична онкология, където бяха представени фаза 2 резултати с olaparib, както и фаза 2 резултати на друг PARP-1 инхибитор - BSI-201 (BiPar Sciences). Резултатите бяха определени като "много обещаващи", a BSI-201 проучването бе определено като едно от най-вълнуващите в областта на рака на гърдата от доста време насам.
В съвсем наскоро публикуваното фаза 1 проучване с olaparib при 12 от 19 пациенти, носители на BRCA мутации и страдащи от рак на гърдата, яйчниците или простатата, се наблюдавали клинични ползи, като 9 от тях имали терапевтичен отговор според RECIST критериите. Препаратът имал приемлив профил на безопасност.
Във фаза 2 проучването с olaparib, представено на ASCO и проведено сред жени с BRCA1 и BRCA2 мутации и напреднал рак на гърдата, персистиращ след проведеното лечение, при над 1/3 се наблюдавало смаляване на тумора.
В комбинация с конвенционална химиотерапия, BSI-201 довел до значително подобрение на общата преживяемост и преживяемостта без прогресия при жени с метастатичен тройно-негативен рак гърдата в сравнение със самостоятелна химотерапия. BSI-201 не бил свързан с допълнителна токсичност.
PARP-1 е ензим, който участва в поправката на ДНК, особено на тази на туморните клетки. Инхибиторите на PARP-1 обезоръжават туморните клетки, блокирайки способността им за поправка и индуцирайки тяхната смърт.
PARP инхибицията води до смърт на раковите клетки, но запазване на идентичните нормални клетки, при които липсват раково-свързаните промени - например BRCA1 и BRCA2 мутации.
www.doctorbg.com