EULAR 2009: Нови препоръки на EULAR за диагноза и лечение на невропсихиатричните изяви на СЛЕ 19 юни 2009
На Европейския конгрес по ревматология - EULAR 2009, провел се в Копенхаген (Дания), бяха представени нови препоръки за диагноза и лечение на системен лупус еритематозус с невропсихиатрични прояви. Препоръките са базирани на систематичен обзор и експертно мнение, като включват диагностични и невропсихиатрични алгоритми при по-честите проблематични невропсихиатрични манифестации на СЛЕ.
Невропсихиатричните прояви на СЛЕ са твърде комплексни - както за пациента, така и за лекуващия лекар. Те се наблюдават главно в относително здрави млади жени в продуктивна възраст. Наблюдава се известна хетерогенност в подходите, които клиницистът използва за поставяне на диагнозата. Често има неяснота какви тестове да се приложат. Целта на новите препоръки е да улеснят медицинските грижи на пациентите със СЛЕ без да се нарушава автономията на лекаря.
Около 10% до 15% от пациентите със СЛЕ имат пожизнен риск от развитие на невропсихиатрични усложнения, като тежките корелират с тежестта на лупуса. Най-важните прояви, наблюдаващи се при около 10% от пациентите включват инсулт, припадъци, остро объркване и когнитивно засягане. По-леките прояви включват главоболие и безпокойство.
При около 50% от пациентите, развили невропсихиатрични усложнения, последните биват установени в рамките на година след диагностициране на лупуса. Появата на тези симптоми се наблюдава по време на активно заболяване. Рискови фактори за това са: история на невропсихиатрични манифестации, свързани със СЛЕ и наличие на антифосфолипидни антитела (APS).
При диагностициране на невропсихиатричните отклонения на СЛЕ трябва да се изключат други причини като инфекция на ЦНС. Диагностичните тестове включват: лумбална пункция, анализ на цереброспиналната течност, невропсихологични когнитивни тестове, изследване на нервна проводимост, невроизобразителни изследвания.
Кортикостероиди и имуносупресанти се препоръчват за лечението на невропсихиатрични манифестации, отразяващи имунен/възпалителен процес - остър конфузионен статус, асептичен менингит, миелит, краниални и периферни невропатии и психоза. Антитромбоцитна/антикоагулантна терапия се препоръчват при прояви, свързани с APS, най-вече тромботична цереброваскуларна болест. Симптоматичната терапия също е индикирана."
www.doctorbg.com