Начало
НачалоЗдравни новиниEULAR 2009: Нови препоръки на EULAR за диагноза и лечение на невропсихиатричните изяви на СЛЕ
EULAR 2009: Нови препоръки на EULAR за диагноза и лечение на невропсихиатричните изяви на СЛЕ 19 юни 2009

На Европейския конгрес по ревматология - EULAR 2009, провел се в Копенхаген (Дания), бяха представени нови препоръки за диагноза и лечение на системен лупус еритематозус с невропсихиатрични прояви. Препоръките са базирани на систематичен обзор и експертно мнение, като включват диагностични и невропсихиатрични алгоритми при по-честите проблематични невропсихиатрични манифестации на СЛЕ.

Невропсихиатричните прояви на СЛЕ са твърде комплексни - както за пациента, така и за лекуващия лекар. Те се наблюдават главно в относително здрави млади жени в продуктивна възраст. Наблюдава се известна хетерогенност в подходите, които клиницистът използва за поставяне на диагнозата. Често има неяснота какви тестове да се приложат. Целта на новите препоръки е да улеснят медицинските грижи на пациентите със СЛЕ без да се нарушава автономията на лекаря.

Около 10% до 15% от пациентите със СЛЕ имат пожизнен риск от развитие на невропсихиатрични усложнения, като тежките корелират с тежестта на лупуса. Най-важните прояви, наблюдаващи се при около 10% от пациентите включват инсулт, припадъци, остро объркване и когнитивно засягане. По-леките прояви включват главоболие и безпокойство.

При около 50% от пациентите, развили невропсихиатрични усложнения, последните биват установени в рамките на година след диагностициране на лупуса. Появата на тези симптоми се наблюдава по време на активно заболяване. Рискови фактори за това са: история на невропсихиатрични манифестации, свързани със СЛЕ и наличие на антифосфолипидни антитела (APS).

При диагностициране на невропсихиатричните отклонения на СЛЕ трябва да се изключат други причини като инфекция на ЦНС. Диагностичните тестове включват: лумбална пункция, анализ на цереброспиналната течност, невропсихологични когнитивни тестове, изследване на нервна проводимост, невроизобразителни изследвания.

Кортикостероиди и имуносупресанти се препоръчват за лечението на невропсихиатрични манифестации, отразяващи имунен/възпалителен процес - остър конфузионен статус, асептичен менингит, миелит, краниални и периферни невропатии и психоза. Антитромбоцитна/антикоагулантна терапия се препоръчват при прояви, свързани с APS, най-вече тромботична цереброваскуларна болест. Симптоматичната терапия също е индикирана."

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator