Високата консумация на кола може да предизвика хипокалиемична миопатия
Консумацията на няколко литра кола-съдържащи безалкохолни напитки може да предизвика хронична хипокалиемия, водеща до мускулна слабост, дори парализа, се посочва в обзор, публикуван в
Journal of Clinical Practice.
Въпреки че приемът на такива количества безалкохолни напитки не е често явление и следователно не публичен здравен проблем, авторите имат основания да смятат, че все пак такава консумация не е така рядка.
Д-р Елисаф и колеги от University of Ioannin, Гъеция идентифицирали 6 доклада за кола-индуцирана хипокалиемия, публикувани след 1994 г. Количествата погълната напитка варирали между 2 и 9 литра на ден, а мускулните оплаквания варирали от лека слабост до тежка парализа. Всички пациенти имали абнормално ниски калиеви нива.
За щастие при всички пациенти се наблюдавало бързо и пълно възстановяване след преустановяването на приема на кола и прилагането на орални или интравенозни калиеви препарати.
Авторите смятат, че компонентът, който има потенциал да наруши калиевия метаболизъм, е фруктозният царевичен сироп. Последният може да предизвика хронична осмотична диария и намаляване на калия. Глюкозата, индуцирайки осмотична диуреза и хиперинсулинемия, както и кофеинът, предизвиквайки калиева редистрибуция в клетки и/или повишена ренална калиева експресия, също може да са отговорни за наблюдавания феномен.
В редакционна статия д-р Clifford D. Packer от Louis Stokes Cleveland VA Medical Center в Кливлънд (Охайо, САЩ) коментира: "... с агресивния маркетинг [на производителите], големите разфасовки на безалкохолните напитки и ефектите на кофеиновия толеранс и зависимост, може да се каже че десетки милиони хора в развитите страни консумират поне 2-3 л кола на ден.".
Резултатното намаление на серумния калий повишава риска от сърдечна исхемия, сърдечна недостатъчност, левокамерна хипертрофия. Д-р Packer отбелязва още, че подсладените безалкохолни напитки са свързани и с развитието на остеопороза, подагра, гастроезофагеална рефлуксна болест, хронични бъбречни заболявания, вторичен хиперпаратиреоидизъм, перфорация на хранопровода, хематурия, ерозии на езика и гастрит. Той допълва, че лекарят трябва да напомня на пациента за тези рискове, а индустрията за безалкохолни напитки трябва да промотира безопасната и умерена употреба на продуктите си при всички възрастови групи.
www.doctorbg.com