Повишените възпалителни маркери сочат за по-малка преживяемост при рак на гърдата 09 юни 2009
Нивата на системния С-реактивен протеин (CRP) и серумен амилоид АА (SAA) - маркери за нискостепенно хронично възпаление, са свързани обратнопропорционално с преживяемостта при пациенти с рак на гърдата, се посочва в статия, публикувана в
Journal of Clinical Oncology.
CRP е достъпен като клиничен тест при най-вече при сърдечни заболявания, но изглежда приложението му има доста по-голям обхват, обяснява главният автор на статията - д-р Корнелия Улрих от Fred Hutchinson Cancer Research Center в Сиатъл. Според нея, намаляването на CRP чрез физически упражнения, загуба на тегло или медикаменти може да се окаже ефективен подход за намаляване на риска от рецидиви.
Д-р Улрих и колеги анализирали данни от 734 жени, лекувани успешно по повод ранен рак на гърдата. Били изследвани циркулаторните нива на CRP и SAA около 31 месеца след диагнозата.
След близо 7-годишно проследяване екипът установил, че повишените нива на тези биомаркери са свързани с намалена обща преживяемост дори и след отчитане на пол, туморен стадий, раса и индекс на телесната маса - OR = 2.27 най-високи CRP/най-ниски CRP нива. При SAA съответното OR било 3.15.
Повишените нива на CRP и SAA били свързани с понижена преживяемост без заболяване, но без да се достигнат статистически значими разлики.
В придружаваща редакционна статия д-р Кол от University of California Los Angeles School of Medicine смята, че настоящото проучване предоставя едни от най-добрите сведения, свързващо хроничното възпаление с повишен риск от рецидив на рака на гърдата. Той обобщава, че ако резултатите на това проучване се потвърдят при по-големи, посттерапевтичното мониториране на циркулиращите острофазови протеини, може да се използва за оценка на риска за рецидив при иначе излекувани пациенти.
www.doctorbg.com