Резистентни на настоящата терапия пациенти с хроничен хепатит С се повлияват от базирана на протеазен инхибитор терапия. 08 юни 2009
Протеазният инхбитор в процес на изпитания telaprevir (Tibotec и Vertex Pharmaceuticals), в комбинация със стандартната анти-HCV терапия, е довел до продължителен вирусологичен отговор при над 50% от пациентите с рефрактерно на конвенционалното лечение заболяване, сочат резултатите на проучването PROVE3.
PROVE3 включвало 453 пациенти от 53 центъра с рефрактерен на настоящата терапия HCV генотип 1. Пацентите включвали лица, напълно неповлияли се от терапия с peg-interferon-alfa-2a (Ifn) и ribavirin, релапсирали след успешен терапевтичен курс или с появил се откриваем вирусен товар преди края на терапията.
Честотата на продължителен вирусологичен отговор била:
-51% при пациентите, лекувани с 12 седмици telaprevir + 24 седмици стандартна терапия
-52% при пациентите, третирани с 24 седмици telaprevir + 48 седмици стандартна терапия
-23% при лекуваните с 24 седмици telaprevir и 24 седмици Ifn, но без ribavirin.
-14% при контролните участници (48 седмици стандартна терапия)
Сред получилите стандартна терапия, честотата на релапси била 13% при 12-седмичен telaprevir, 30% при 24-седмичен курс telaprevir. Честотата на релапс била 53% при групата, нетретирана с ribavirin и 53% при контролните участници. При почти 40% от нереспондерите, третирани с тройна терапия, се наблюдавал продължителен вирусологичен отговор по време на проследяването в сравнение със само 9% от контролните участници. При релапсиралите пациенти се наблюдавал терапевтичен отговор от 69% и 76% при 48- и 24-седмичен курс тройна терапия.
Не била отчетена разлика в честотата на терапевтичен отговор между пациентите с и без цироза.
"Изглежда telaprevir може да преодолее предишните релапси и другите традиционни фактори за лош отговор", обяснява главният автор на проучването. Той уточнява, че най-честите странични реакции при telaprevir групите са били умора, гадене, главоболие, обрив, анемия и ГИ странични ефекти, които били най-общо леки. Д-р Di Bisceglie допълва, че одобрение на telaprevir от FDA може да се очаква след около две години.
www.doctorbg.com