Идентифицираха рискови фактори от страна на приемателя, свързани с неуспех при трансплантация на роговица 05 юни 2009
Очите с псевдофакичен и афакичен едем на роговицата, както и анамнестичните данни за глаукома са свързани със значително повишен риск от неуспешна корнеална трансплантация в сравнение с пациентите с дистрофия на Fuch. Това сочи статия в
Ophthalmology.
Авторите - лекари от Jaeb Center for Health Research използвали данни от мултицентровото Cornea Donor Study с цел идентифициране на факторите, които биха допринесли за повишен риск от неуспешно корнеално присаждане. Било установено, че възрастта (до 75 години) не е свързана с честотата на неуспешна трансплантация.
Били анализирани 1090 лица с умерени рискови състояния, подлежащи на корнеална трансплантация. Преоперативно 62% от пациентите имали дистрофия на Fuch, а 34% - афакичен или псевофакичен корнеален едем (A/PCE). Преоперативният A/PCE бил свързан с приблизително 4 пъти повишен риск от неуспешна трансплантация в сравнение с дистрофията на Fuch (27% срещу 7%). Този риск бил повишен и при пациентите с претърпяна хирургична интервенция по повод галукома с преоперативно използване на препарат срещу глаукома.
Връзката между следоперативния статус на лещатата и честотата на трансплантационен неуспех варирала в зависимост от корнеалната диагноза. Сред очите с дистрофия на Fuch, наличието на интраокуларна леща, най-вече в задната камера на окото, не било свързано с повишена честота на неуспех. За разлика от това, при очите с А/РСЕ наличието на интраокуларна леща в предната камера след трансплантацията било свързано със значително повишен риск от неуспешно присаждане (2 пъти) в сравнение с наличието на интраокуларна леща в задната камера (42% срещу 21%).
www.doctorbg.com