За първи път ваксина, която "обучава" имунната система да намира и атакува туморните клетки, успява да доведе до свиване на туморите на пациенти с меланом. В проучване, включващо 185 пациенти със злокачественото заболяване, ваксината довела до увеличаване на периода без заболяване.
Има индикации, че третираните с ваксината пациенти имат и по-добра преживяемост, но за да се докаже това, последните трябва да бъдат проследени за по-дълъг период от време. Положителните резултати бяха представени на Годишната среща на Американското дружество по клинична онкология.
За разлика от ваксината за превенция на цервикалния рак при здрави жени, настоящата ваксина е създадена за лица, развили меланом. Новата ваксина трябва да се прилага с интерлевкин-2, който е стандарт на лечение при меланом. IL-2 стимулира имунната система срещу раковите клеки. При един от всеки четири пациенти с напреднал меланом се наблюдавало свиване на тумора след прилагането на новата терапия - 22% срещу 10% при пациентите, третирани само интерлевкин-2.
Ваксината съдържа субстанция - gp100, която нормално се открива върху повърхността на меланомните клетки. Идеята е да се индуцира още по-силен имунен отговор срещу малигненото заболяване, като се използва синергичното действие на интерлевкин-2.
Меланомът е най-смъртоносната форма на кожен рак. Само за тази година само в САЩ се очакват нови 68720 и 8650 смъртни случая следствие на заболяването.
www.doctorbg.com