Гликопротеини на вируса на птичния грип изискват по-високи температури за ефикасно разпространение 03 юни 2009
Глипопретини на птичия грипен вирус са адаптирани за ефективно разпространение при температури по-високи от тези в горните дихателни пътища на човека. Това сочи доклад, публикуван в
PLoS Pathogens.
Откритието обяснява две неща: първо, защо е необходима много голяма експозиция на вируса при хората, за да се развие инфекция, и второ - защо при инфектираните индивиди не се наблюдава класическа кашлица, кихане и трансмисивността, присъща за сезонния грип.
Човешкият грипен вирус се риплицира в сходна степен както в дисталните дихателни пътища (37С), така и в проксималните (32С), докато при H5N1 вурса се наблюдава значително по-занижена репликация при по-ниската темпераутра (с 3 до 5 log). Цитопатичните ефекти на птичия грипен вирус са значително по-слаби и забавени при по-ниска температура.
При специално модифицирани човешки грипни вируси, способни да експресират гликопротеини, сходни на тези тези на H5N1, била наблюдавана ограничена репликация и разпространение в модел на човешки цилиарен епител на дихателните пътища при температура от 32 градуса.
www.doctorbg.com