Начало
НачалоЗдравни новиниПролетни кардиологични дни 2009, Пловдив
Пролетни кардиологични дни 2009, Пловдив 23 май 2009

(Пловдив, 23 май 2009 г) Днес в Пловдив се проведе четвъртото издание на пролетните кардиологични дни, организирани от Българския кардиологичен институт. Тазгодишната главна тема на симпозиума беше Острата сърдечна недостатъчност. Лектори бяха лекари от страната, както и гости от целия свят. Лекциите бяха фокусирани около най-съвременните подходи за лечение на острата сърдечна недостатъчност и острия коронарен синдром.

Първата сесия бе открита от проф. Франс Ван де Верф - авторът на последните препоръки на Европейското Кардиологично Дружество за лечение на остър инфаркт на миокарда и главен редактор на European Heart Journal, печатният орган на дружеството от Белгия. Той говори за най-новите препоръки за лечение на ST-елевационен инфаркт на миокарда. Той наблегна на ролята на първичната ангиопластика (перкутанна коронарна интервенция, PCI) в намаляването на смъртността следствие на STEMI. Бе отбелязана критичната роля на периода между първия медицински контакт и прилагането на PCI. За да бъде максимално къс, е необходимо изграждането на мрежа, включваша центровете с катетеризационни лаборатории и останалите лечебни заведения. Според проф. Ван де Верф, диагнозата STEMI трябва да бъде поставена още в линейката, като в последната винаги трябва да бъде наличен фибринолитик. Де Верф рязясни и критериите за провеждане на PCI vs фибринолиза, както и спецификите на антитромбоцитната терапия. Последното ръководство може да бъде свалено от сайта на Европейското дружество по кардиология.



Веднага след лекцията на проф. Ван де Верф специалният гост на симпозиума - проф Жан Пиер Басан, който говори за диагноза и лечение на не-STEMI. И тук бе изтъкната ролята на първичната ангиопластика за намаляване на леталитета. В края на сесията проф. Петр Видински, ръководител на кардиоцентър към Университетската болница Kralovske Vinohrady (Прага, Чехия), изнесе лекция за ролята на исхемията в генезата на острата сърдечна недостатъчност.

Начало на втората сесия постави проф. Григоров - главен медицински директор на Българския кардиологичен институт и изпълнителен директор на специализираните кардиологични болници в Плевен, Варна, Ямбол и Велико Търново. Неговата тема бе "Кардиогенен шок". Проф. Григоров изясни подробно дефиницията и патофизиологията на това все още с висока смъртност състояние. Докато в миналото 20% от случаите на остър инфаркт на миокарда са завършвали с кардиогенен шок, то в сегашни този процент е сведен до 5%. Преживяемостта след прекаран шок на петата година е 40%. Бе наблегнато на факта, че състоянието е обратимо до шестия час, като проф. Григоров подчерта, че с въвеждането на PCI почти 100%-та смъртност на кардиогенния шок може да бъде свалена до 30-40%.



Проф. Ладислав Грох, медицински директор на департамента по кардиология на Университетската болница Св. Ана в Бърно (Чехия), говори за лечение на NSTEMI при пациенти със сърдечна недостатъчност. Главният въпрос, който бе разискван бе: Какъв подход трябва да бъде използван - интензивност или консервативност. PCI, проведена до 2.4 часа може да намали смъртността до 5.9%. Пациентът трябва да бъде стабилизиран и по-най бърз начин да бъде транспортиран до катетирационна лаборатория.

Интересна лекция изнесе и професор Томислав Михалевич - водещ кардиохирург, един от пионерите в областта на роботизираната кардиохирургия, който специално пристига за форума от Cleveland Clinic- 13 години поред най-добрата кардиологична болница в Съединените щати. Той разясни за хирургическото лечение на острата сърдечна недостатъчност и ролята на кардиохирургията. Д-р Владимир Григоров представи последните патофизиологични данни хиберниращия и зашеметения миокард.

На симпозума бяха представени най-модерни устройства за механично поддържане на кръвообращението: Lion Heart, Heart Mate, ECMO. Проф. Бедони - професор по интервенционална кардиология и васкуларна радиология в университета в Милано представи екстравагантна техника за перкутанна пластика на аортната клапа при високорискови пациенти със сърдечна недостатъчност и Ао стеноза. Проф. Бедони предостави данни, които сочат, че 31.8% от пациентите с III/IV клас сърдечна недостатъчност по NYHA не се оперират и че на Ао стеноза не се обръща внимание в доболничната помощ.

Бяха представени и апаратни и механични методи за лечение на остра сърдечна недостатъчност - продължително позитивно въздушно налягане (CPAP), ултрафилтрация, чрез която се извличат течности от организма (PRISMA, Aquadex), интрааортна балонна помпа (интрааортна балонна контрапулсация), IMPELLA, Continous Ao Flow Augmenation, перкутанен кардиопулмонален байпас, ECMO.

Кардиологичният форум бе закрит с тържествена вечеря в зала "България" на Конгресен център на Международен Панаир Пловдив.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator