Начало
НачалоЗдравни новини52% от българските пациенти със STEMI не получават реперфузионна терапия.
52% от българските пациенти със STEMI не получават реперфузионна терапия. 22 май 2009

52% от българите със ST-елевационен инфаркт на миокарда не получават реперфузионна терапия. Това съобщи на пресконференция професор Младен Григоров, Главен медицински директор на Българския кардиологичен институт и изпълнителен директор на специализираните кардиологични болници в Плевен, Варна, Ямбол и Велико Търново. Според проф. Григоров първичната ангиопластика, която се извършва в четирите специализирани болници, може да намали драстично смъртността и честотата на клинична рестеноза до 4%.

Д-р Славейко Джамбазов – изпълнителен директор на Българския Кардиологичен Институт, съобщи тревожната тенденция за увеличаване на случаите на сърдечносъдови заболявания в България, като отбеляза, че там, където има кардиологични болници, средното намаление на смъртността от остър коронарен синдром е 27%, като достига до 58%. От БКИ се похвалиха, че благодарение на катетеризационната лаборатория в Плевен смъртността от инфаркт там е намаляла с 30%. Честотата на реперфузия се е увеличила с цели 3.7 пъти

Като главен проблем за извършването на перкутанна коронарна интервенция проф. Григоров посочи недостатъчното финансиране от НЗОК. Като пример той посочи болницата в Ямбол, която обслужва регион с население около милион. Годишно там минават 1600 пациенти с инфаркт, като бюджетът стига само за 800. Друг проблем е транспортът на пациентите. Според проф. Григоров спешните центрове често не откарват болните в специализирани клиники, но затова пък всяка болница вече си има линейка.

На пресконференцията взеха участие и проф. Франс Ван де Верф, който е авторът на последните препоръки на Европейското Кардиологично Дружество за лечение на остър инфаркт на миокарда и главен редактор на European Heart Journal, печатният орган на дружеството от Белгия, както Професор Томислав Михалевич - водещ кардиохирург, един от пионерите в областта на роботизираната кардиохирургия, който специално пристига за форума от Cleveland Clinic- 13 години поред най-добрата кардиологична болница в Съединените щати.

Проф. Ван де Верф обясни, че първичната ангиопластика може да намали смъртността от STEMI драстично. Важно условие е процедурата да бъде проведена в рамките на 90 до 120 минути след настъпването на инфаркта. Като важно условие той посочи изграждането на тясна връзка между малките болници и специализираните звена, както и изграждането на перфектна транспортна система.

Проф. Михалевич обясни, че неговата цел тук в България е да популяризира роботизираната гръдна хирургия, която той практикува с голям успех в Клиниката Кливланд. От БКИ казаха от своя страна, че се планува в Плевен да бъде инсталиран робот, подобен на робота Да Винчи, с който Медицински университет - Плевен разполага, но пригоден за кардиологични операции.

Утре в Пловдив ще се проведат Пролетните кардиологични дни – едно от най-значимите кардиологични събития в страната ни. Ще вземат участие и още проф Бедони, проф Страка, проф Мартинели, проф Видимски, д-р Стратиев, д-р Фуладванд, доц. Грох и др. Темата тази година е ‘Остра Сърдечна Недостатъчност’.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator