52% от българските пациенти със STEMI не получават реперфузионна терапия. 22 май 2009
52% от българите със ST-елевационен инфаркт на миокарда не получават реперфузионна терапия. Това съобщи на пресконференция професор Младен Григоров, Главен медицински директор на Българския кардиологичен институт и изпълнителен директор на специализираните кардиологични болници в Плевен, Варна, Ямбол и Велико Търново. Според проф. Григоров първичната ангиопластика, която се извършва в четирите специализирани болници, може да намали драстично смъртността и честотата на клинична рестеноза до 4%.
Д-р Славейко Джамбазов – изпълнителен директор на Българския Кардиологичен Институт, съобщи тревожната тенденция за увеличаване на случаите на сърдечносъдови заболявания в България, като отбеляза, че там, където има кардиологични болници, средното намаление на смъртността от остър коронарен синдром е 27%, като достига до 58%. От БКИ се похвалиха, че благодарение на катетеризационната лаборатория в Плевен смъртността от инфаркт там е намаляла с 30%. Честотата на реперфузия се е увеличила с цели 3.7 пъти
Като главен проблем за извършването на перкутанна коронарна интервенция проф. Григоров посочи недостатъчното финансиране от НЗОК. Като пример той посочи болницата в Ямбол, която обслужва регион с население около милион. Годишно там минават 1600 пациенти с инфаркт, като бюджетът стига само за 800. Друг проблем е транспортът на пациентите. Според проф. Григоров спешните центрове често не откарват болните в специализирани клиники, но затова пък всяка болница вече си има линейка.
На пресконференцията взеха участие и проф. Франс Ван де Верф, който е авторът на последните препоръки на Европейското Кардиологично Дружество за лечение на остър инфаркт на миокарда и главен редактор на European Heart Journal, печатният орган на дружеството от Белгия, както Професор Томислав Михалевич - водещ кардиохирург, един от пионерите в областта на роботизираната кардиохирургия, който специално пристига за форума от Cleveland Clinic- 13 години поред най-добрата кардиологична болница в Съединените щати.
Проф. Ван де Верф обясни, че първичната ангиопластика може да намали смъртността от STEMI драстично. Важно условие е процедурата да бъде проведена в рамките на 90 до 120 минути след настъпването на инфаркта. Като важно условие той посочи изграждането на тясна връзка между малките болници и специализираните звена, както и изграждането на перфектна транспортна система.
Проф. Михалевич обясни, че неговата цел тук в България е да популяризира роботизираната гръдна хирургия, която той практикува с голям успех в Клиниката Кливланд. От БКИ казаха от своя страна, че се планува в Плевен да бъде инсталиран робот, подобен на робота Да Винчи, с който Медицински университет - Плевен разполага, но пригоден за кардиологични операции.
Утре в Пловдив ще се проведат Пролетните кардиологични дни – едно от най-значимите кардиологични събития в страната ни. Ще вземат участие и още проф Бедони, проф Страка, проф Мартинели, проф Видимски, д-р Стратиев, д-р Фуладванд, доц. Грох и др. Темата тази година е ‘Остра Сърдечна Недостатъчност’.
www.doctorbg.com