Въпреки че е ключова причина за възникване на сърдечносъдово заболяване, затлъстяването изглежда действа протективно при редица кардиоваскуларни проблеми, заключава нов обзор. Това все пак не означава, че лицата с наднормено тегло и затлъстяване не трябва да се опитат да отслабнат, предупреждават авторите на обзора.
Затлъстяването е силен рисков фактор и повишава риска от всички видове сърдечни заболявания. Въпреки това, при открито сърдечно заболяване пациентите със затлъстяване имат по-добри клинични резултати и по-добра прогноза - например при конгестивна сърдечна недостатъчност или коронарна болест на сърцето и други сърдечни заболявания. Най-важната част от доклада сочи, че най-добра прогноза имат пациентите със затлъстяване, които успеят да отслабнат.
Според Карл Лави, главен автор на статията, има солидни данни, сочещи, че наднорменото тегло и затлъстяването може би подобрява преживяемоста и не само при сърдечна недостатъчност, но и при заболявания като хипертония, коронарна болест на сърцето и периферна артериална болест.
Този факт обърква голям брой кардиолози. Затлъстяването е толкова вредно за организма, то допринася за развитието на всички видове сърдечни заболявания; тогава, защо пациентите със сърдечно заболяване се справят по-добре?
Протективните ефекти на наднорменото тегло най-добре са документирани при пациентите със сърдечна недостатъчност, при които по-високата телесна маса и процент телесни мазнини са свързани с по-добра преживяемост без инциденти. В този случай допълнителните мазнини имат същото действие като при други хронични заболявания и рак - доставят на тялото допълнителна енергия за справяне с болестта.
По-малко се знае за връзката между затлъстяването и хипертонията. Лицата със затлъстяване имат по-често хипертония, но 5 доклада от последните 20 години сочат, че пациентите със затлъстяване и хипертония имат по-ниска смъртност и риск от инсулт, въпреки по-лошия контрол на кръвното налягане, от лицата с нормално тегло. Тук пациентите със затлъстяване имат по-добра прогноза отчасти поради по-ниско системно съдово съпротивление и плазмена ренинова активност в сравнение с по-слабите хипертензивни пациенти.
Ненапълно изучена е и парадоксалната връзка между затлъстяването и периферната артериална болест. Смята се, че първото играе каузална роля в развитието на редица основни рискови фактори за артериално заболяване - хипертония, дислипидемия и диабет, атеросклероза. Има литературни данни обаче, които сочат, че лицата с наднормено тегло и затлъстяване и коронарна болест на сърцето имат по-нисък риск от смърт в сравнение с лицата с нормално и поднормено тегло и коронарна болест на сърцето, претъпели реваскуларизационни процедури. Подобна парадоксална връзка е засечена и при пациенти с периферна артериална болест.
Според Лави протективните ефекти на свръхтеглото най-вероятно имат различни механизми при различните заболяване. "Знаем, че мастните клетки са способни на лоши неща, но при напреднало заболяване първата би могла да има и някои положителни ефекти", обяснява д-р Лави.
Нова част на пъзела, появила се в доклада на Лави, е загубата на тегло, за която се смята като начин за намаляване на кардиоваскуларния риск. Според Лави отслабването е важно въпреки протективните ефекти на наднорменото тегло. Той и екипът му установили, че пациентите с най-добри резултати са тези със затлъстяване, които успеят да отслабнат.
www.doctorbg.com