Алгоритъм установява едноседмичния риск от инсулт след първа преходна исхемична атака 12 май 2009
Правилото ABCD за предвиждане на риска от инсулт след първа транзиторна исхемична атака (TIA) може да бъде използвано от лекарите в спешните отделения при вземането на решения дали пациентът да бъде изписан или да бъде оставен за проследяване.
До това заключение стигнаха лекари от St. Luke's-Roosevelt Hospital в Ню Йорк. Според тях краткосрочният риск от инсулт при пациенти с TIA е значително по-висок отколкото се е смятало преди - до 5% на втория ден и до 7% на седмия ден. Въпреки че при високорисковите пациенти има полза от прилагането на бързи интервенции, над 50% от пациентите с TIA се дехоспитализират от спешните отделения в САЩ.
Това накарало екипът да анализира няколко бази данни, в които били открити 5 статии, валидиращи клиничните правила за прогноза и стратифициране на риска от инсулт в рамките на следващите 7 дни от първата TIA.
Рисковите фактори, включени в правилото ABCD били: възраст над 60 години, повишено кръвно налягане, едностранна слабост, говорно засягане без едностранна слабост и продължителност на симптомите - общо 6 възможни точки. Тъй като ABCD е валидирано от редица проучвания, но липсва импактен анализ, то това правило е категоризирано със степен на доказателственост 2.
Било установено, че при наличието на <4 точки рискът от инсулт е под 2% на ден 2 и 7. При наличието на 4 или >4 точки рискът от инсулт се повишил до 5.4% на втория ден и варирал между 6.3% и 13.2% на седмия ден.
www.doctorbg.com