Нов консенсус за лечение на хоспитализирани пациенти с хипергликемия 08 май 2009
Американската асоциация по клинична ендокринология и Американската диабетна асоциация издадоха нови клинични препоръки за правилното лечение на хоспитализирани пациенти с високи глюкозни нива.
Новите препоръки, които са насочени към специалисти, помощен персонал, болнични администратори и всички лица, участващи в лечението на пациентите с хипергликемия в болнична обстановка са публикувани в
Endocrine Practice и
Diabetes Care.
Главните цели при подготвянето на този обновен консенсус са: идентифициране на разумни, постижими и безопасни гликемични нива, описание на протоколите, процедурите и подобренията, необходими за внедряването им. След задълбочен обзор на най-новата литература членовете на консесусния панел са отчели следните въпроси:
1. Дали подобряването на гликемичния контрол при хоспитализираните пациенти подобрява клиничните резултати.
2. Какви трябва да бъдат препоръчителните гликемични нива за различните групи пациенти.
3. В специфични клинични ситуации, кои достъпни терапевтични опции могат безопасно и ефективно да постигнат оптимални гликемични целеви нива.
4. Какви проблеми на безопасността са свързани с болничното лечение на хипергликемия.
5. Какви системи трябва да функционират, за да се внедрят новите препоръки
6. Каква е ценовата ефективност на лечението на хипергликемията при хоспитализирани пациенти.
7. Кои са най-добрите стратегии за преминаването от вътреболничен към извънболничен контрол на хипергликемията.
8. Какви допълнителни проучвания са необходими?
Препоръки за критично болни пациенти:- за лечение на персистираща хипергликемия трябва да се започне инсулинова терапия и целеви нива до 10 mmol/l
- при повечето пациенти от тази група препоръчителните глюкозни нива след започване на инсулиновата терапия са 7.8 - 10.0 mmol/l
- за достигане и поддържане на гликемичен контрол при тази група пациенти, предпочитаният метод за въвеждане на инсулина е интравенозният.
- препоръчват се утвърдени инсулинови протоколи, за които се знае, че са безопасни, ефективни и свързани с ниска честота на хипогликемия.
- за намаляване на хипогликемията и достигане на оптимален глюкозен контрол се препоръчва често глюкозно мониториране на пациентите, приемащи интравенозен инсулин.
Препоръки при нетежко болни пациенти- при повечето некритично болни пациенти, приемащи инсулинова терапия, кръвната глюкоза преди ядене трябва да бъде под 7.8 mmol/l, а случайно установените глюкозни нива - под 10.00 mmol/l.
- за стабилни пациенти, с предишно постигнат стриктен гликемичен контрол, се препоръчват и по-стриктни целеви нива.
- при терминално болни пациенти или при пациенти с тежки съпътстващи заболявания се препоръчва по-мек контрол
- за достигане и поддържане на глюкозен контрол, препръчителният метод на прилагане на инсулина е подкожният с базални, нутритивни и корекционни компоненти.
- продължителното лечение с плаващи дози инсулин като единствен терапевтичен агент не се препоръчва.
- при повечето хоспитализирани пациенти, имащи нужда от коригиране на хипергликемията, прилагането на неинсулинови антихипергликемични агенти не е подходящо
- всекидневните решения относно лечението на хипергликемията трябва да се базират на клиничната преценка и проследяването на клиничния статус
Препоръки относно безопасността- главни аспекти на безопасността: свръхкорекция и хипокорекция на хипергликемията
- болничният персонал трябва да бъде обучен как да помага на участващите в грижата на пациент с хипергликемия лица
- при пациенти с анемия, полицитемия, хипоперфузия, приемащите някои препарати, показанията на point-of-care глюкозометри трябва да се отчитат с повишено внимание.
- за подобряване и опростяване на подходите за болничното лечение на хипергликемията са необходими и съответните финансови ресурси, осигурени от болничната администрация.
www.doctorbg.com