Начало
НачалоЗдравни новиниTNT: Твърде ниското кръвно налягане не е препоръчително при пациенти с коронарна болест на сърцето
TNT: Твърде ниското кръвно налягане не е препоръчително при пациенти с коронарна болест на сърцето 08 май 2009

Анализ на проучването TNT (Treating to New Targets) сочи, че не винаги по-ниските стойности на кръвното налягане са положителни за пациентите. Според проучването, при пациентите с коронарна болест на сърцето се наблюдава J-образна крива между систоличното/диастоличното кръвно налягане и риска от сърдечносъдови инциденти.

Главният изследовател д-р Franz Messerli (St Luke's-Roosevelt Hospital) обяснява, че твърде ниското кръвно наляганеможе да навреди пациента: "Ако кръвното налягане е 0, то смъртността е 100%, така че някъде би трябвало да има праг, под който допълнителното понижаване на кръвното налягане почва да вреди на пациенти."

Съществуването на т.нар J-образна крива или иначе казано - парадоксално увеличаване на морбидността и морталитета със силното понижаване на кръвното налягане, се оспорва от години. Преди време Messerli и колеги публикуваха анализ на проучването INVEST - проучване, сравняващо два антихипертензивни режима при 22 576 пациенти с хипертония и коронарна болест на сърцето. Тогава бе установено, че силното понижаване на диастоличното кръвно налягане е вредно за пациенти.

В настоящия анализ целта на авторите била да се определи дали съществува J-образна връзка между кръвното налягане и кардиоваскуларните инциденти при пациенти, подлежащи на агресивни мероприятия по повод други сърдечносъдови фактори. В TNT проучването мъжете и жените (възраст между 35 и 75 години) били с клинично проявена коронарна болест на сърцето, като нивата на LDL-холестерола били под 130 мг/дл. Пациентите били рандомизирани на конвенционална терапия с atorvastatin 10 mg или агресивна терапия с 80-mg доза.

Подобно на INVEST, връзката между систоличното и диастоличното кръвно налягане и честотата на сериозни сърдечносъдови инциденти - главен краен резултат, обединяващ коронарна смърт, нефатални ИМ, сърдечен арест с успешна ресусцитация и инсулт, имала формата на J-образна крива. Сравнени с референтните стойности на кръвно налягане - систолично >130 до 140 mm Hg; диастолично >70 до 80 mm Hg, пациентите със систолично налягане под 110 mm Hg имали тройно повишен риск от сърдечносъдови инциденти, докато стойностите на диастоличното налягане под 60 mm Hg били свързани с тройно повишен риск от инциденти.

Добрата новина все пак е, че J-образната крива е сравнително плитка, което означава, че кръвното налягане може да се понижава значително повече преди да започне да се наблюдава драстично повишение в сърдечносъдовите инциденти. При намаляване на диастоличното налягане под 60 mm Hg, рискът от такива инциденти се покачва четворно.

Messerli и колеги обясняват описания по-горе парадокс по следния начин: възможно е ниското кръвно налягане да води до хипоперфузия на коронарните артерии по време на диастола, което от своя страна повишава риска от инфаркт на миокарда. Освен това ниското диастолично кръвно налягане води до повишени пулсови налягания, които могат да доведат до ендотелна дисфункция и васкуларно заболяване. Възможно е и да има обратна причинна връзка - просто пациентите с по-ниско кръвно налягане да са по-тежко болни.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator