Два медикамента са еднакво ефективни при индукционна терапия на лупусен нефрит 28 април 2009
Mycophenolate mofetil и интравенозният cyclophosphamide са безопасни и ефективни като индукционна терапия на лупусен нефрит, сочи статия, публикувана в
Journal of the American Society of Nephrology.
Касае за проучване, което ясно сочи, че mycophenolate mofetil има клиничен ефект върху пациенти с лупусен нефрит, като този ефект е най-отчетлив сред етническите групи.
Д-р Соломонс и колеги (Aspreva International Ltd) сравнили mycophenolate mofetil с интравенозен cyclophosphamide, в комбинация с кортикостероиди при индукционното лечение на 370 пациенти с активни класове III, IV и V лупусен нефрит. Целта била да се докаже по-добра ефикасност на mycophenolate mofetil спрямо cyclophosphamide.
Крайният резултат за ефикасност на проучването (endpoint) бил постигнат от 56.2% от пациентите, третирани с mycophenolate mofetil и 53.0% от лекуваните с интравенозен cyclophosphamide. Главният endpoint за ефективност включвал дефинирано намаление на уринното отношение протеин/креатинин и стабилизация или подобрение на серумния креатинин.
Нежелани реакции се наблюдавали при сходен процент пациенти от двете групи; нямало и статистически значима разлика в броя на смъртни случаи между двете групи.
Настоящото проучване сочи, че mycophenolate mofetil не е по-ефективен от cyclophosphamide при индуциращата терапия на лупусния нефрит, базирайки се на реналния терапевтичен отговор на седмица 24. Все пак други параметри на клиничната ефективност имат значение за избора на един от двата препарата. Някои от тях са удобство на приложение - два пъти дневно орално (mycophenolate mofetil) срещу веднъж месечно при интравенозния cyclophosphamide, както и влияние върху жените в детеродна възраст (cyclophosphamide може да предизвика овариална дисфункция). Въпреки че проучването не е постигнало главната си цел (доказване на превъзходство на mycophenolate mofetil), все пак mycophenolate mofetil е по-ефективен от интравенозния cyclophosphamide при високорискови пациенти от неазиатски и некавказки произход.
Базирайки се на тези резултати, mycophenolate mofetil може да се използва като алтернатива на интравенозния cyclophosphamide при индукционната терапия на лупусния нефрит. Резултатите за поддържащата терапия се очакват да станат готови в средата на 2010 г., обобщават авторите.
www.doctorbg.com