Жените, лекувани за рак в детска възраст, имат около 20% намалена плодовитост в сравнение с техните сестри, сочат резултатите на проучването
Childhood Cancer Survivor study (CCSS).
CCSS е финансирано от Националния раков институт на САЩ и включва над 20 000 пациенти, диагностицирани с рак между 1970 и 1986 г под 21-годишна възраст и с преживяемост над 5 години.
Анализът установил следните рискови фактори за намален фертилитет: радиационна експозиция на хипоталамус, хипофиза и яйчници, лечение с алкилиращи агенти, lomustine или cyclophosphamide.
Вероятността за успешна бременност е 39% по-малка при облъчване на хипоталамус/хипофиза с радиационни дози над 30 Gy. Облъчването на яйчници и маточни тръби с 5-10 Gy било свързано с 44% намалена вероятност за бременност, а дозите над 10 Gy - с 82% намалена вероятност за успешна бременност.
Употребата на алкилиращи агенти във високи дози била свързана с 28-35% намален фертилитет, а терапията с lomustine и cyclophosphamide - с 56- и 20-процентно намаление.
Тези данни биха могли да се използват за консултация на пациентите и техните родители преди започването на терапия и за идентифицирането на онези с от тях с най-висок риск от инфертилитет, които биха имали полза от асистирани репродуктивни техники, обобщават авторите.
www.doctorbg.com