Минали травматични епизоди могат да повишат риска от alopecia areata 13 април 2009
Пациентите в зряла възраст с alopecia areata по-често докладват минали травматични събития от индивидите без това състояние, за което се смята, че има автоимунна генеза. Това сочат резултатите на случай-контрола проучване, проведено в Белгия.
Проучването сочи, че ранните травматични епизоди биха могли да са един от факторите, отключващи повишен риск за развитие на alopecia areata в по-късните етапи от живота, обяснява д-р Ria Willemsen (Universitair Ziekenhuis, Брюксел) за
Reuters Health. Тя допълва, че alopecia areata е следствие на атака на лимфоцити, насочена срещу космения фоликул. Отчита се и вероятно генетично влияние.
Отдавна има предположения, че стресът, наравно с гените, може да действа като отключващ фактор, но тези хипотези все още срещат твърде много противоречия. Някои проучвания сочат по-висока честота на стресови инциденти 6 до 12 месеца преди развитие на alopecia areata, докато други не откриват подобна връзка.
Стресовата теория събуди доста интерес напоследък, тъй като германски учени доказаха, че стресът може да предизвика alopecia areata у мишки.
Белгийският екип анализирал данни от въпросници, попълнени от 90 пациенти с това състояние и 91 контроли. Значително повече пациенти с alopecia areata докладвали поне едно травматично събитие 86.7% срещу 72.5% (OR при отчитане на пол, възраст и образование = 2.54, p=0.02). Освен това 42.5% пациенти с алопеция спрямо 25.3% от контролната група съобщили за поне едно травматично преживяване в детска възраст, най-вече емоционални проблеми и злоупотреби в семейната среда (OR=1.98, p=0.04). Същите пациенти докладвали два пъти повече травматични епизоди в детството и общо през целия живот в сравнение с контролните участници.
Травматичните преживявания в детските години имат негативно влияние върху развитието на стресовата система, коментира д-р Willemsen. Наситеното с негативни преживявания детство води до по-голяма податливост към стрес. Повече травматични епизоди в детството са наблюдавани и при редица стрес-свързани заболявания като фибромиалгия, синдром на хроничната умора и синдром на дразнимото черво.
www.doctorbg.com