Енергийните напитки - потенциално опасни при пациенти със сърдечносъдово заболяване
Консумацията на енергийни напитки повишава кръвното налягане и сърдечната честота, което означава, че първите трябва да бъдат избягвани от лица с хипертония или сърдечно заболяване, сочат резултатите на малко проспективно проучване.
Енергийните напитки, за които се рекламира, че повишават умствените способности и физическата издържливост, обикновено съдържат кофеин, таурин, захари, витамини и други хранителни добавки, обяснява д-р James S. Kalus (Henry Ford Hospital) в
The Annals of Pharmacotherapy. Потенциалните хемодинамични и електрокардиографски ефекти на тези напитки никога не са изследвани досега.
С тази цел д-р Клаус и колеги изследвали 15 здрави доброволци на възраст между 20 и 39 години, на които била забранена консумацията на кофеин от други източници след 48-я час преди началото на изследването. Участниците консумирали 500 мл енергийна напитка в продължение на 30 минути дневно в продължение на 7 дни. На ден 1 и 7 били отчетени кръвно налягане, сърдечна честота и ЕКГ - преди и след консумация на напитките.
Наблюдавало се значително повишение на сърдечната честота спрямо базовата - със 7.8% на ден 1 и 11% - на ден 7. Съответните повишения на систоличното кръвно налягане били: 7.9% и 9.6%, на диастоличното - 7.0% и 7.8%. При ЕКГ параметрите не се наблюдавала значителна промяна.
Наблюдаваното повишение на кръвното налягане и сърдечната честота може да бъде опасно при лица със сърдечно заболяване, предупреждават авторите, особено при пациентите, с нарушен барорефлексен буфер в отговор на вазоактивни субстанции. Младите индивиди с недиагностицирано ранно сърдечносъдово заболяване също са подложени на риск.
Отбелязва се също, че консумацията на енергийни напитки теоретично може да бъде често пренебрегвана причина за променена фармакологична ефективност, дори хоспитализация и прием в спешно отделение.
www.doctorbg.com