Резултатите от проучването
Women's Health Initiative, сочат че по-дългата експозиция на естествените хормони може би предпазват жените от развитието на болестта на Паркинсон.
Това обяснява по-голямата честота на заболяването сред мъжете. Проучването ще бъде представено на предстоящата годишна среща на Американската неврологична асоциация по-късно този месец.
Хормонални фактори играят роля в модифицирането на риска от Паркинсон, обяснява главният автор - д-р Rachel Saunders-Pullman (Albert Einstein College of Medicine, Ню Йорк). Д-р Pullman отбелязва, че хормоналната терапия обаче не води до намаляване на този риск.
Проучването сочи, че жените с по-късно настъпващ климактериум имат по-нисък риск от развитие на болестта на Паркинсон. Продължителността на фертилния период, който е свързан най-високи нива на полови хормони, над 39 години била свързана с около 25% намален риск от това заболяване.
Било установено още, че жените с 4 или повече бременности имат около 20% повишен риск от развитие на болестта на Паркинсон в сравнение с тези с 3 и и по-малко.
www.doctorbg.com