Употребата на ротавирусна ваксина може да спаси 2.5 млн. живота до 2025 година 01 април 2009
Глобалната употреба на ротавирусна ваксина би спасила 2.5 млн. живота до 2025 г., се посочва в материал, представен от PATH - международна некомерсиална организация с цел осигуряване на здравни технологии чрез сътрудничество с частния и публичния сектор.
Ротавирусната инфекция е едно от най-смъртоносните заболявания при деца в развиващите се страни. Ваксината е може би единственият ключ към успешната превенция на заболяването. От изключителна важност е доставянето на ваксината на деца от Азия и Африка, където се наблюдават и най-много смъртни случаи.
В световен мащаб ротавирусът е отговорен за най-честата и смъртоносна форма на диария при малки деца, допринасяща за над 2 млн. хоспитализации всяка година и около 500 000 смъртни случаи, 85% от които - при деца в развиващите са африкански и азиатски страни. Смята се, че до 3-годишна възраст всяко дете развива ротавирусна инфекция, независимо от страната на местожителство и социоикономическия статус.
Симптомите на ротавирусната инфекция са: тежка диария, повръщане и треска, които нелекувани често водат до тежка дехидратация, шок, сърдечни аритмии и смърт.
Ротавирусната ваксинация може да предотврати хоспитализациите по повод тази ифекция с до 80% само в САЩ. В развиващите се страни подобренията във водопреносната мрежа и санитарните условия биха могли да предотвратят други диарийни инфекции, но са неефективни срещу ротавирусната. Единствено адекватното набавяне на ваксини би могло да предотврати смъртни случаи, следствие на това заболяване, в тези страни, където достъпът до интравенозна рехидратация и други животоспасяващи интервенции е ограничен.
Две големи проучвания, проведени в Европа, Латинска Америка и САЩ през 2006 г. сочат безопасността и ефикасността на оралните ваксини
Rotarix (GSK) и
RotaTeq (Merck and Co Inc). Резултати от африканско и азиатско проучване с RotaTeq се очакват през есента на 2009 г.
www.doctorbg.com