По-нови антиепилептични препарати намаляват сърдечносъдовия риск при пациенти с епилепсия 18 март 2009
Преминаването от по-старите препрати за лечение на епилепсия, индуциращи цитохром Р450, към някой от по-новите медикаменти, които не засягат тази ензимна система, може драматично да намали сърдечносъдовия риск.
Лекари от Филаделфия докладват в
Annals of Neurology променили режима на 34 пациенти с епилепсия от phenytoin или carbamazepine на lamotrigine (
Lamictal, GlaxoSmithKline) или levetiracetam (
Keppra, UCB). В рамките на 6 седмици след смяната се наблюдавал значителен спад в общия холестерол, не-HDL-(атерогенен)-холестерола, триглицеридите и С-реактивния протеин. Тези 4 маркера по принцип са свързани с повишен риск от атеросклероза, сърдечносъдово заболяване и инсулт.
Най-важното, което клиницистите трябва да знаят, е че carbamazepine и phenytoin предизвикват серологични промени, чието следствие е повишеният риск от инфаркт на миокарда и инсулт. В контекста на епилепсията употребата на тези два медикамента като терапия от първа линия става все по-дискутабилна. В психиатрията трябва да бъдат отчетени потенциалните ползи и рискове от алтернативните терапии.
В настоящото проучване промяната на режима на lamotrigine и levetiracetam довела до среден спад на общия холестерол с 24.8 мг/дл, на атерогенния холестерол - с 19.9 мг/дл, и на триглицеридите - с 47.1 мг/дл. Средните нива на С-реактивния протеин спаднали с 31.4%.
При пациентите, прекъснали употребата на carbamazepine, се наблюдавал и спад с 31.2% в липопротеин(а), а при стопиралите приема на phenytoin - 1.7 ммол/л спад в нивата на хомоцистеина.
Естествено при всяка смяна на даден медикамент с друг излиза и финансовата страна. Въпреки че новите препарати са по-скъпи, лечението с тях може да излезе на здравните системи всъщност по-евтино, най-вече поради намаляването на високата честота на сърдечносъдови проблеми при пациентите с епилепсия. Нещо повече - патентът на повечето нови медикаменти падна наскоро, което означава, че цената им в близко бъдеще ще се понижи
www.doctorbg.com