Начало
НачалоЗдравни новиниМетаболитните заболявания са свързани с когнитивен упадък
Метаболитните заболявания са свързани с когнитивен упадък 17 март 2009

Няколко доклада в Archives of Neurology сочат, че метаболитните и неврологичните заболявания имат общи рискови фактори. Според статиите метаболитните нарушения могат да повлияят развитието на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.

Превенцията на сърдечните заболявания, инсулта и диабета, както и контролът на тези заболявания, могат да намалят прогресията на болестта на Алцхаймер, твърдят Yaakov Stern и колеги (Columbia University).

В статия по повод същата тема д-р Suzanne Craft и колеги докладват, че през последните години все по-голям брой проучвания се фокусират върху връзката между деменцията и метаболитните заболявания - диабет, затлъстяване, хипертония и дислипидемия.

Етиологичната хетерогенност и коморбидността поставят предизвикателства в определянето на връзките между метаболитните заболявания. Ефектите на мозъчното съдово увреждане и класическите патологични агенти като бета-амилоид много трудно могат да се различат при пациенти, като по този начин много трудно могат да се отграничат две заболявания - болестта на Алцхаймер и васкуларната демеция.

Д-р Stern и колеги предположили, че васкуларни фактори като сърдечно заболяване, диабет, хипертония, тютюнопушене и липидни нива, могат да се използват за прогнозиране на прогресията на болестта на Алцхаймер.

В проучване те установили, че пациентите с диабет и повишени холестеролови нива (особено LDL-холестерол) страдат от по-бърз когнитивен упадък. Било установено още, че историята за сърдечно заболяване и инсулт е свързана с когнитивни увреждания само при носителите на APOE e4 алела.

Тези резултати сочат, че контролирането на васкуларните нарушения могат да се окаже инструмент за забавянето на хода на болестта на Алцхаймер, което би представлявало важна крачка напред в лечението на това заболяване.

В друго проучване по темата изследователи показват, че пациентите в средна възраст със затлъстяване, както и индивидите в напреднала възраст с поднормено тегло имат повишен риск от деменция.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator