Сърдечният функционален резерв е значително намален при пациенти с тежък дефицит на растителен хормон, докладват лекари в
Cardiovascular Therapeutics. Д-р Lip-Bun Tan и колеги (Leeds General Infirmary) отбелязват, че дефицитът на растежен хормон е свързан с различни промени в левокамерната функция.
Авторите провели проучване с 18 пациенти и 18 здрави контроли, които били скринирани за окултно сърдечносъдово заболяване. Участниците били подложени на неинвазивни хемодинамични измервания по време на максимално сърдечнопулмонално натоварване, вкл. бягаща пътечка.
Сравнени с контролите, при пациентите със соматотропинов дефицит се наблюдавала 15% по-ниска сърдечна мощност. Пациентите имали по-нисък сърдечен хронотропен резерв и по-нисък пресионно-генериращ капацитет.
Резултатите сочат, че нарушението в сърдечносъдовата система при соматотропинов недоимък лежи не на съдовите отговори на натоварването, а на сърцевите помпени способности за генериране на хидравлична енергия за поддържане на максимална мощност.
www.doctorbg.com