Фолиевата киселина може да повиши риска от рак на простатата 12 март 2009
Има все по-увеличаващи се сведения, че фолиевата киселина, приемана във високи дози, не само че не предпазва от рак, но може и да повиши риска от някои видове малигнени заболявания.
Преди почти две години голямо проучване установи, че високите дози фолиева киселина не предпазват от рак на дебелото черво. Сега, друг анализ от същия екип, провел проучването, сочи връзка между добавките с фолиева киселина и повишен риск от простатен рак.
Било установено, че мъжете приемали най-високи дози фолиева киселина, всъщност имали над 2 пъти повишен риск от рак на простатата в сравнение с мъжете, неприемали добавки. Все пак случаите на този вид рак сред участниците са твърде малко, за да може да се докаже тази връзка, признават авторите, но от това, което се вижда, става ясно, че твърде големите количества фолат едва ли имат положително влияние в контекста на простатния раков риск.
Настоящият анализ включвал 643 мъже, които били рандомизирани на плацебо или добавки + нискодозов аспирин + 1 мг фолиева киселина дневно - два и половина пъти над препоръчителните дози на витамина за мъже и небременни/некърмещи жени.
Било установено, че аспиринът не повлиява риска от рак на простатата, а фолиевата киселина била свързана с повишен риск от цели 163%.
В редакционна статия се упоменават няколко големи проучвания, сочещи липсата на протективна полза от приемането на мултивитамини, селен, бета-каротин и витамини E, C, D, B6 и B12. За бета-каротина даже бе установено, че приеман в големи количества, промотира белодробни тумори при тежки пушачи.
Главният урок, който трябва да си вземем, е, че нутритивната превенция на раковите заболявания не е така лесна, обобщават д-р Alan R. Kristal (Fred Hutchinson Cancer Research Center) и д-р Scott Lippman (University of Texas M.D. Anderson Cancer Center)
www.doctorbg.com