Хиалуроновата киселина - неефективна при остеоартроза на тазобедрената става 06 март 2009
Единичната вътреставна инжекция с хиалуронова киселина (ХК) има сходна на плацебо ефективност при лечението на симптомите на тазобедрената остеоартроза. Това сочат резултатите на рандомизирано, паралелно-групово, плацебо-контролирано проучване, публикувано в
Arthritis & Rheumatism.
Резултатите от предишно неконтролирано проучване сочат, че 1 инжекция с ХК може да се окаже ефективна терапия при остеоартроза, най-вече базирайки се на процента респондери (повлияли се от терапия) - 53.6%. Така, определянето на ефективността на единична инжекция ХК спрямо плацебо при пациенти с остеоартроза на тазобедрената ставя е важно за клиничната практика.
С тази цел френски лекари провели мултицентрово проучване, като рандомизирали 85 пациети на флуороскоп-асистирана вътреставна инжекция хиалуронова киселина 2.5 мл или плацебо. Пациентите били проследени в продължение на 3 месеца. Главният клиничен резултат била степента на болката спрямо базовите стойности, оценена по 100-мм визуална аналогова скала.
Всички пациенти имали рентгенологично доказана бедрена остеоартроза с тежест по Kellgren/Lawrence 2 и 3 и били симптоматични в продължение на поне месец.
На месец 3 намаленията на болковата оценка били сходни между активната и плацебо групите (7.8 срещу 9.1 мм съотв.). Честотата на отговор била 33.3 в ХК и 32.6% в плацебо групата.
Аналгетици и/или нестероидни противовъзпалителни средства по време на проучването били приемани от 88% от пациентите в ХК групата и 81% от пациентите в плацебо групата.
Инжекциите с ХК довели до сърбеж при 1 пациент, хематом в мястото на инжектиране - 1 пациент и болкови изостряния - при 3 пациенти. Нежеланите реакции в плацебо групата включвали болка по време на инжекцията - 1 пациент, и изостряне на болката в областта на тазобедрената става - при 1 пациент.
Авторите обясняват, че проучването е нарочно планирано с цел изследване на само еднократно инжектиране, тъй като съществуват опасения, че повторните инжекции могат да доведат до локални нежелани реакции, трудни за овладяване поради факта, че тазобедрената става има дълбоко разположение. Друг фактор за избирането на еднократното приложение са предишни проучвания, сочещи ефективност на еднократната доза. Не на последно място - процедурата е технически трудна за изпълнение и изисква флуороскопско или ултразвуково напътстване.
Включените пациенти са под планирания брой, така че проучването си има слабости. Въпреки това резултатите ясно сочат, че разлика в терапевтичния ефект между хиалуроновата киселина и плацебо няма,обобщават авторите.
www.doctorbg.com: Ревматология