Начало
НачалоЗдравни новиниЛипидопонижаващите препарати са по-слабо ефективни при HIV-позитивни пациенти
Липидопонижаващите препарати са по-слабо ефективни при HIV-позитивни пациенти 05 март 2009

Едно от най-големите проучвания, изследващо ефикасността и безопасността на холестерол - понижаващите препарати при пациенти с HIV, сочи, че статините и фибратите са по-слабо ефективни при тази група пациенти.

Дислипидемията, особено хипертриглицеридемията се поддава по-трудно на лечение при HIV-позитивните пациенти отколкото при общата популация. Авторите на проучването подчертават, че разликата в ефективността не голяма, особено при LDL-холестероловите нива. Тази разлика често може да бъде компенсирана чрез нагаждане на дозите на липидопонижаващите препарати или сменянето на HAART (високоактивна антиретровирусна терапия) режима.

Повишеният холестерол и свързаните с него коронарни инциденти са добре известни странични ефекти на HIV медикаментите, най-вече на протеазните инхибитори и нуклеозидните инхибитори на обратната транскриптаза. Дислипидемията може би има и друга генеза, свързана с метаболитни фактори, дори със самия вирус. Така, въпросът дали липидопонижаващите медикаменти оказват същите ползи при HIV-инфектираните както при неинфектираните индивиди остава отворен.

Д-р Silverberg и колеги (Kaiser Permanente) сравнили LDL и триглицеридните нива на 829 HIV-инфектирани пациенти с тези на 6941 пациенти без HIV в рамките на 12-месечен период. Било установено, че статиновата терапия при HIV пациентите води до по-малка редукция на LDL холестерола, но разликите били малки. Разликите в редукцията на триглицеридите обаче била значителна - 15%.

При пациентите, лекуващи се с комбинации, включващи ненуклеозиден инхибитор на обратната транскриптаза вместо с протеазен инхибитор, и приемащи gemfibrozil като липидопонижаващ агент, се наблюдавали сходни на общото население редукции на триглицеридите. Авторите отбелязват, че статините на пръв избор при пациентите с HIV трябва да бъдат pravastatin и atorvastatin, тъй като бе установено, че lovastatin и simvastatin имат нежелани лекарствени взаимодействия с протеазните инхибитори.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator