Начало
НачалоЗдравни новиниМутации в HBV полимеразите могат да се окажат антагонистични
Мутации в HBV полимеразите могат да се окажат антагонистични 05 март 2009

Чувствителността на хепатит В вируса (HBV) към lamivudine се възстановява при поява на резистентност към adefovir, сочи доклад, публикуван в Journal of Medical Virology.

Резистентността при бактериите и HIV в повечето случаи е кумулативна (натрупваща се) - новоразвитата резистентност се наслагва върху съществуваща такава. За щастие този феномен може да има и положителна страна - тъй като понякога HBV може да бъде принуден да "избира" между различни механизми на резистентност.

Д-р Zaaijer и колеги (Academic Medical Center) описват в статията си ефекта на lamivudine и adefovir в комбинация, приложени при двама пациенти, резистентни и към двата препарата. Пациентите били подложени на монотерапия с lamivudine, а после - с adefovir. Пълен вирусологичен неуспех се наблюдавал и при двамата - както по време на първата, така и по време на втората монотерапия.

След прибавянето на lamivudine към adefovir се наблюдавало персистиране на адефовир-свързаната мутация във всички вирусни клонове, но загуба на клоновете с lamivudine-мутации. По време на комбинираната терапия се наблюдавало 1000-кратно спадане на вирусната ДНК върпеки по-ранния вирусологичен неуспех при lamivudine монотерапията.

Авторите смятат, че мутациите, свързани с резистентност към различните полимеразни инхибитори, могат да се антагонизират - резистентността към един медикамент да възстанови чувствителността на вируса към друг.

Установените антагонистични механизми заслужават допълнително внимание, обобщават авторите. Ако се наложи лечение на хроничния хепатит В с комбинирана терапия, то най-удачна би била комбинацията на препарати, водещи до антагонизираща се резистентност. Прилагането на lamivudine + adefovir при пациенти с неуспех при монотерапията с двата препарата не е препоръчително, тъй като съществуват нови потентни HBV инхибитори, които рядко индуцират резистентност.

Така дългосрочната супресия на HBV при непровеждали терапия пациенти може да се постигне чрез монотерапия с entecavir или tenofovir. Все пак в бъдеще може да се наложи по-доброто познаване на антивирусните комбинации, индуциращи антагонизираща се резистентност.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator