Начало
НачалоЗдравни новиниДепресията намалява кръвното налягане, а антидепресантите го повишават
Депресията намалява кръвното налягане, а антидепресантите го повишават 02 март 2009

Обратно на разпространеното мнение, ново проучване сочи, че не депресията, а антидепресантите, които се използват за лечението й, повишават кръвното налягане. Авторите препоръчват пациентите на антидепресанти да бъдат внимателно мониторирани.

Холандските лекари, провели проучването, всъщност установили, че депресията е свързана с ниско, а не високо кръвно налягане. Приемът на някои антидепресанти, в частност - трициклични антидепресанти (TCA), води до повишаване на кръвното налягане и повишава риска от хипертония.

Лекуващите лекари трябва да са наясно с потенциалните хипертензивни ефекти на TCA, особено при пациенти със сърдечносъдово заболяване и/или подлежаща хипертония. Жълтата светлина важи с пълна сила и за рисковите за хипертония пациенти, обясняват авторите на проучването.

Проучването като че ли оборва теорията, че хората с депресия са по-уязвими към сърдечносъдови проблеми поради самата депресия. То сочи, че последната въобще не е свързана с развитието на хипертония. Все пак се посочва друга интересна връзка - изглежда безпокойството повишава риска от развитие на хипертония.

Проучването включвало 2618 лица на възраст между 16 и 65 години. Сравнени с контролните пациенти, пациентите с тежко депресивно разтройство имали значително по-ниски систолични нива на кръвното налягане и по-малка вероятност за наличие на изолирана систолична хипертония.

Пациентите, приемащи TCA имали 9% по-високи систолични и 11% по-високи диастолични нива в сравнение с нелекуваните пациенти и контролните участници. При TCA пациентите бил установен двойно повишен риск за развитие на хипертония в стадий 1 и цели три пъти повишен риск за развитие на хипертония в стадий 2. Селективните инхибитори на обратното захващане на серотонина не били свързани с повишен риск за развитие на хипертония.

При пациентите с безпокойствени разтройства, точно обратното, били отчетени значително по-високи средни диастолични стойности. Все пак рискът за изолирана диастолична хипертония при тези лица не бил значително повишен.

Авторите не са сигурни за механизма, който обяснява по-горните резултати. Най-вероятно ключът се крие във факта, че депресията и ниското кръвно налягане имат сходна причина. Отклоненията в метаболизма, покачващи или снижаващи нивата на някои метаболити, хормони или невротрансмитери, могат да повлияят както депресията, така и кръвното налягане. Най-вероятното обяснение е, че ниското кръвно налягане може да предизвика депресия. Хората с понижено кръвно налягане са често уморени, замаяни с проблеми в концентрацията - симптоми, които могат да предизвикат депресия.

Повишеното кръвно налягане при пациентите с безпокойство авторите отдават на отклонения в автономната нервна система, предизвикани от стреса. Стресът свръхактивира симпатикусовата нервна система, който покачва силно сърдечната честота, докато влиянието на парасимпатиковата вегетативна нервна система отслабва.

Засега резултатите едва ли ще наложат кардинални промени в клиничната практика, но се натрупват все повече доказателства, че TCA и в по-малка степен препаратите ,действащи на серотонинергичната и норадренергичната системи, играят ключова роля за дисрегулацията на автономната нервна система и развитието на хипертония при пациенти с депресия.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator