Рискът от венозен тромбемболизъм при летене със самолет е нисък 24 февруари 2009
Рискът от венозен тромбемболизъм при летене в самолет е нисък, сочи обзор на медицинските рискове, свързани с използването на самолетен транспорт.
За целта лекари от САЩ анализирали наличната литература от последните 10 години, като се фокусирали върху различни здравни аспекти на летенето със самолет: инциденти по време на полет, инфекциозни болести, рискът от космическа радиация.
Едно от анализираните проучване, включващо 9000 бизнес пасажери и период от 4.5 години, сочи честота на дълбоката венозна тромбоза 1 на 4500 полета. Въпреки че проучванията като цяло сочат връзка между венозния тромбемболизъм и дългите полети (до 4 пъти повишени рискове), резултатите варират в зависимост от използваните методи.
Според един систематичен анализ рискът от ВТЕ е 1.59, няколко проспективни контролирани проучвания сочат относителен риск 2.93, а пък трето популационно базирано проучване - 1.7. Като главен виновник авторите сочат обездвижването.
Като рискови фактори, повишаващи риска от ВТЕ, изследователите посочват затлъстяването, скорошна операция, употребата на орални контрацептиви (повишават риска 16 пъти!!!) и наличието на фактор V на Лайден.
Препоръките за намаляване на риска от ВТЕ по време на полет са базирани повече на логическата мисъл, отколкото на медицинското доказателство, и включват: добрата хидратация на организма, редуциране на алкохолната и кофеинова консумация, промяна на позицията, извършването на малки разходки в кабината, периодични упражнения на прасеца.
Въпреки истерията през последните няколко години, породена от докладваната връзка между дълбоката венозна тромбоза и пътуването със самолет, последните проучвания сочат, че този риск е относително малък и най-често свързан с наличието на рискови фактори, обобщават авторите на обзора.
www.doctorbg.com