Видимата плесен в помещенията за живеене е свързана с повишен риск от по-късно развитие на астма от новородените, изложени на плесента. Това сочат резултатите на проучване, публикувано в
Annals of Allergy, Asthma & Immunology. Според проучването рискът от астма е повишен и при тютюнопушене от страна на майката.
Използвайки т.нар Asthma Predictive Index (API), лекари от Охайо анализирали риска от бъдещо развитие на стма при 483 деца. Изследователите се фокусирали главно върху ефекта на експозицията на видима плесен и (1-3)-β-D-glucan.
Критериите за позитивен API (т.е повишен риск от бъдещо развитие на астма) били а) повтарящи се хрипове на 3-годишна възраст и б)наличието на поне 1 от следните 3 важни критерия - фамилна анамнеза за астма, алергична сенсибилизация към един или повече аероалергена и екзема) или 2 от следните 3 малки критерия - хрипове без настинка, диагностициран алергичен ринит и алергична сенсибилизация към мляко или яйца.
Нивата на (1-3)-beta-D-glucan били обратнопропорционално свързани с риска от хрипове с алергенна сенсибилизация и позитивен API. При децата, живеещи в помещения с видима плесен се наблюдавал 6 пъти по-висок риск от хрипове + алергенна сенсибилизация и 7 пъти повишен риск от позитивно API в сравнение с децата, живеещи в домове без видима плесен. Тютюнопушенето от страна на майката пък било свързано с над 13 пъти повишен риск от хрипове и алергенна сенсибилизация и 4.4 пъти повишен риск от развитие на бъдеща астма.
www.doctorbg.com