Албуминурията - предиктор за влошаващо се бъбречно заболяване 16 февруари 2009
Скринингът за албуминурия би могъл да идентифицира пациентите с повишен риск от прогресиращо бъбречно заболяване, сочат резултатите на популационно кохортно проучване, публикувано в
Journal of the American Society of Nephrology.
Авторите му отбелязват, че навременното стартиране на ренопротективна терапия, състояща се предимно от понижаване на кръвното налягане и намаляване на албумин- и протеинурията, може да забави прогресията на хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) към бъбрек на крайния стадий. Така би се намалила нуждата от бъбречно-заместителна терапия. Тъй като голяма част от пациентите не знаят за наличието на ХБЗ, скринингът е единственият начин за тяхното идентифициране, отбелязват холандските лекари, провели проучването.
Те отчели албумина в първата урина на 40 854 лица на възраст между 28 и 75 години. В началото и по време на 6-годишно проследяване 6879 от участниците били подложени на тестове, включващи 24-часова албуминова екскреция и скорост на гломерулната фултрация.
Количеството на албуминурията било свързано с риска от ренално заболяване. С нарастването й било отчетено повишение в риска от бъбречно-заместителна терапия (БЗТ) и по-бързо влошаване на бъбречната функция. Албуминурията с уринна албуминна концентрация (UAC) > 20 мг/л била свързана 58% чувствителност и 92% специфичност в идентифицирането на лицата, започнали по-късно БЗТ.
След като скринингът били ограничен до високорисковите групи (хипертония, диабет, сърдечносъдово заболяване, по-голяма възраст), бил отчетен лек спад на чувствителността на теста, който не успял да идентифицира 45% от лицата с микроалбуминурия и макроалбуминурия.
Ограничаването на скрининга до високорисковите групи би идентифицарало почти всички случаи на БЗТ по време на проследяването и би изпуснало почти половината пациенти с UAC>20 mg/l, обобщават авторите.
www.doctorbg.com