Първичното стентиране дава обещаващи резултати при остър инсулт 09 февруари 2009
Ранни резултати от 16 пациенти сочат, че първичното стентиране при лечението на острия инсулт е свързано с добър профил на безопасност, висока честота на реканализация и добри клинични резултати.
Авторите докладват значително подобрение след процедурата при 70% от пациентите, като при всички успешно са били реканализирани тромбозиралите артерии. Резултатите бяха представени на 21-я Международен симпозиум по ендоваскуларна терапия (ISET).
Главният автор на проучването - д-р Hopkins от State University of New York, е напълно убеден: лечението на острия исхемичен инсулт е изключително сходно с това при острия миокарден инфаркт - а именно - за да се постигне възстановяване на функцията, е необходимо реканализиране на всяка артерия. Съществуват няколко подхода, с които тази цел може да се постигне, като сред тях са употребата на тромболитици и устройства за елиминиране на тромба. Последните успяват да реканализират съда в 50% до 60% от случаите. При тромбемболичните инсулти обаче ако тромбът е прикрепен силно към стената на съда, може да не се постигне реканализация - дори и с тези устройства.
Д-р Hopkins и колеги включили в проучването си 20 пациенти с инсулт, като предварителни резултати има при 16 от тях. При всички 16 пациенти били поставени стентове, а засегнатите артерии били реканализирали. При 11 от участниците се наблюдавало драматично подобрение във функционалните показатели.
Стентирането било извършено изключително бързо - при някои случаи - в рамките на 20 минути от пунктирането на феморалната артерия. Нежеланите инциденти от интервенцията ще бъдат докладвани по-късно този месец.
www.doctorbg.com