Диабетът увеличава риска от деменция, включително васкуларна деменция и болест на Алцхаймер, особено при начало на заболяването в средна възраст, сочи популационно проучване при близнаци.
Проучването установило, че диабетът преди 65-годишна възраст е свързан със 125% повишен риск от болестта на Алцхаймер. Според първото, поддържането на здравословен начин на живот по време на зрялата възраст може би намалява риска от по-късна деменция. Проучването е публикувано в
Diabetes.
Редица популационно-базирани лонгитудинални проучвания сочат, че рискът от деменция е повишен при лицата с диабет, но механизмите, стоящи в основата на тази връзка не са напълно изяснени. Проучванията с близнаци позволяват елиминирането на редица фактори като генетичен терен и външни фактори на детството.
В настоящото проучване били анализирани данни от 13 693 близнаци. 467 участници били диагностицирани с деменция: 292 - с болест на Алцхаймер, 105 с васкуларна деменция и 70 - с друг тип деменция. Други 120 пациенти били диагностицирани с дискутабилна (несигурна) деменция. Средната възраст на диагнозата била 76.8 години.
Диабет тип 2 бил идентифициран при 1396 участници, като средната възраст на диагнозата била 63.8% години, като при 643 пациенти тя била поставена в средна възраст.
Диабетът бил свързан с умерено повишен риск от деменция, болест на Алцхаймер и васкуларна деменция, като най-висок риск се наблюдавал относно васкуларната деменция (OR, 2.17;95%CI, 1.36 – 3.47).
Тези резултати потвърждават все повече утвърждаващите се схващания, които свързват диабета, съдовите увреждания и невродегенеративните промени в мозъка. Генетичният терен и околните фактори в детството може би допринасят за връзката между късния диабет и деменцията, но факторите в зрялата възраст най-вероятно са отговорни за по-ранния диабет и свързаният с него повишен риск от деменция.
www.doctorbg.com