Начало
НачалоЗдравни новиниМедикамент, извлечен от слюнка на гущер, дава добри резултати при реперфузионно увреждане
Медикамент, извлечен от слюнка на гущер, дава добри резултати при реперфузионно увреждане 03 февруари 2009

Медикаментът exenatide (Byetta, Amylin/Lilly), който е получен от слюнката на гущер дава обещаващи резултати в животински модел на реперфузионно увреждане. В момента текат клинични проучвания, изследващи ефективността на препарата за тази индикация.

Д-р Leo Timmers и колеги (University Medical Center Utrecht, Холандия) докладват за проучването с прасета в февруарския брой на Journal of the American College of Cardiology. Към настоящия момент exenatide е лицензиран за парентерална употреба като съпътстваща терапия при пациенти с лошо контролиран диабет. Препаратът представлява синтетичен аналог на exendin-4, който може да се открие в слюнчените секрети на гущера Heloderma suspectum, срещащ се в югозападен САЩ и северно Мексико.

Холандските лекари изследвали ефекта на exenatide върху реперфузионото увреждане, тъй като агентът е фармакологично сходен на глюкагон-подобрен пептид 1 (GLP-1) - инкретинов хормон с положителни резултати върху реперфузионните увреждания в животински сърца. Проблемът с GLP-1 е, че последният има много кратък полуживот - само няколко минути, докато exenatide притежава полуживот от 60-90 минути и има предимството, че може да бъде прилаган подкожно в малки обеми.

За целта на проучването били избрани прасета, тъй като тяхната сърдечносъдова анатомия и физиология е сходна с човешката. Животните били рандомизирани на exenatide или физиологичен разтвор след 75 минутно лигиране на коронарна артерия. Терапията била приложена преди реперфузията и в продължение на два дни след последната. След период от 3 дни била изследвана инфарктната зона и били анализирани клинично значимите endpoints.

При активната група животни се намалявало намаление на инфарктната зона с 53.6%, докато при плацебо групата то било само 32.7%, което се равнява на 40% разлика, която според авторите е доста впечатляваща. При exenatide групата се наблюдавало значително подобрение на систоличната и диастоличната функция.

Данните от проучването сочат, че exenatide е потенциално ефективен при намаляването на инфаркната зона при провеждане на реперфузионна терапия при пациенти с остър инфаркт на миокарда, обобщават Timmers и колеги.

www.doctorbg.com

 

Бюлетин
   
   
Начало |  За нас |  Условия за ползване |  Реклама при нас |  Контакти  
© 2007 ДокБГ ООД Всички права запазени. Съдържанието публикувано в doctorbg.com е изцяло за Ваша информация и не трябва да се приема като заместител на медицинска консултация при Вашия личен лекар или друг специалист. Винаги трябва да търсите съвет от Вашия личен лекар преди да предприемете нов фитнес режим или да започнете да спазвате диета. С използването на doctorbg.com Вие декларирате че сте запознати с условията за ползване, правата и отговорностите. ДокБГ ООД не носи отговорност за съдържанието на който и да е сайт достигнат чрез външни препратки от doctorbg.com
 
Free Sitemap Generator